1818
Spatserkäppar 2st, med detaljer av silver
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Fotogenlampor 4st samt fotogenlampsfot
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Glas 10 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Utrop600 SEK

Minnesglas 10st, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Skivspelare, Argon Audio
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

Taklampor ett par, Industristil, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

1827
Vävda mattor 2st, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

1830
Pottskåp, 1800-talets slut
Slutpris600 SEK
Utrop400 SEK

1831
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

1836
Flätade korgar 7st, bl.a. 1800-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

1837
Spelbord, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

1838
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 800 SEK

1840
Syltkrukor 4st, mestadels Höganäs
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

1841
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1842
Parti smycken, mestadels silver
Slutpris2 300 SEK
Utrop500 SEK

1848
Säng, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

1850
Resegrammofon med skivor, Sonora, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1851
Spegel, rokokostil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop400 SEK

1852
Koppar 5 delar
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1853
Sejdlar 5st, Gustavsberg, 18/1900-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

1854
Sejdlar 10st, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop400 SEK

1855
Parti LEGO, Modulex
Slutpris600 SEK
Utrop400 SEK

1856
Parti slöjdarbeten
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

1857
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

1858
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
Slutpris2 800 SEK
Utrop500 SEK

1859
Väskor i skinn 4st, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1860
Nisse Lindvall
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

1861
Glas 7 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

1862
Glas 16 delar, omkring år 1900
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

1863
Dockteater med marionettedockor 5st
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1864
Bok, "Silversmide", Bengt Bengtsson & Gustaf Munthe
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1865
Väskor 4st, Reuitertassen, Belgien
Slutpris1 300 SEK
Utrop800 SEK

1866
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1867
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1868
Pälskappa
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

1869
Samlingsalbum 12st
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

1870
Textil 4 delar
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1871
Smältdegel
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Tåganläggning, bl.a. Märklin, 1900-talets mitt/första hälft
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1873
Parti textil
Slutpris6 200 SEK
Utrop600 SEK

1874
Sven "X:et" Erixson (1899-1970)
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

1875
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1876
Fotpall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1877
Pall, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

1878
Spegel, 1800-talets slut
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK

1879
Bordsspegel, 1800-talet andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1880
Elgitarr, JamMate
Slutpris1 000 SEK
Utrop400 SEK

1881
Vaser 25st, omkring år 1900
Slutpris1 600 SEK
Utrop400 SEK