Uppsatsskål, omkring år 1900
Uppsatsskål, omkring år 1900
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Fickursställ 5st med fickur, tidigt 1900-tal
860
Slutpris2 100 SEK
Utrop800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK
Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
863
Slutpris900 SEK
Utrop800 SEK
Bordslampa, art deco, 1930-tal
864
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK
Karaffer med propp 7st, mestadels Simon Gate
865
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
866
Okänd konstnär, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK
Jacob August Winquist (1810-1892)
Slutpris2 300 SEK
Utrop800 SEK
HR Hall, 18/1900-tal
868
HR Hall, 18/1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop600 SEK
Keramik 3 delar, Finland
869
Keramik 3 delar, Finland
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK
Nils (Björnjägaren) Rundgren (1890-1971)
870
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK
Axel Fridell (1894-1935)
871
Axel Fridell (1894-1935)
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK
Ferdinand Léger, efter
872
Ferdinand Léger, efter
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK
Svepask, allmoge, norra Sverige, 1800-tal
873
Slutpris1 900 SEK
Utrop1 200 SEK
Tekoppar med fat 6st, "Swedish Grace", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Glasservisdelar, "Gate", Simon Gate för Orrefors
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Konjaksglas 4st, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
878
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut
Bordslampa, 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Tomas Lidén (f.1953)
Tomas Lidén (f.1953)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
881
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
882
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Ljuskrona, 2000-tal
883
Ljuskrona, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop2 000 SEK
Skålar 6st, "Swedish Grace - Snö", Rörstrand
884
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Borstar 4st, silver, 1800-tal
885
Borstar 4st, silver, 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Utrop1 000 SEK
Korkskruv, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Carl Fredrik Von Saltza (1858-1905)
887
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK
Broscher/hängen 2st, 14k
888
Broscher/hängen 2st, 14k
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK
Accessoarer 4 delar, Dior, Paris
889
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK
Fickursställ med fickur 4st, 1900-talets första hälft
890
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK
Ljusstakar ett par, silver, K&EC, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK
Bordsur, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK
Hans Tollsten (1930-1994)
Hans Tollsten (1930-1994)
Slutpris700 SEK
Utrop1 000 SEK
Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK
Servisdelar 10st, Johnson Bros, England
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK
Kaffeservis, "Classic Rose", Rosenthal
898
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK
Bordstabletter 7st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK
Byst i gips, 1900-talets första hälft
900
Slutpris300 SEK
Utrop800 SEK
901
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Bordsdekoration, Spanien
Bordsdekoration, Spanien
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Fickursställ med fickur 4st, tidigt 1900-tal
903
Slutpris2 600 SEK
Utrop800 SEK
Olof Hermelin (1827-1913)
Olof Hermelin (1827-1913)
Slutpris2 400 SEK
Utrop1 000 SEK
Fickursställ 6st, varav två med fickur
905
Slutpris2 500 SEK
Utrop800 SEK
Fickursställ 6st, varav 4st med fickur
906
Slutpris1 500 SEK
Utrop800 SEK
Fickursställ 4st, varav 3st med fickur
Slutpris3 400 SEK
Utrop800 SEK