Uppsatsskål, omkring år 1900
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

860
Fickursställ 5st med fickur, tidigt 1900-tal
Slutpris2 100 SEK
Utrop800 SEK

Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK

Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

863
Slutpris900 SEK
Utrop800 SEK

864
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

865
Karaffer med propp 7st, mestadels Simon Gate
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK

866
Okänd konstnär, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

Jacob August Winquist (1810-1892)
Slutpris2 300 SEK
Utrop800 SEK

868
HR Hall, 18/1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop600 SEK

869
Keramik 3 delar, Finland
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

870
Nils (Björnjägaren) Rundgren (1890-1971)
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

871
Axel Fridell (1894-1935)
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

872
Ferdinand Léger, efter
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

873
Svepask, allmoge, norra Sverige, 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Utrop1 200 SEK

Tekoppar med fat 6st, "Swedish Grace", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Glasservisdelar, "Gate", Simon Gate för Orrefors
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

878
Konjaksglas 4st, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Bordslampa, 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Tomas Lidén (f.1953)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK

881
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

882
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

883
Ljuskrona, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop2 000 SEK

884
Skålar 6st, "Swedish Grace - Snö", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

885
Borstar 4st, silver, 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Utrop1 000 SEK

Korkskruv, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

887
Carl Fredrik Von Saltza (1858-1905)
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK

888
Broscher/hängen 2st, 14k
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK

889
Accessoarer 4 delar, Dior, Paris
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK

890
Fickursställ med fickur 4st, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

Ljusstakar ett par, silver, K&EC, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

Bordsur, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

Hans Tollsten (1930-1994)
Slutpris700 SEK
Utrop1 000 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

Servisdelar 10st, Johnson Bros, England
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK

898
Kaffeservis, "Classic Rose", Rosenthal
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

Bordstabletter 7st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK

900
Byst i gips, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Utrop800 SEK

901
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

Bordsdekoration, Spanien
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

903
Fickursställ med fickur 4st, tidigt 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Utrop800 SEK

Olof Hermelin (1827-1913)
Slutpris2 400 SEK
Utrop1 000 SEK

905
Fickursställ 6st, varav två med fickur
Slutpris2 500 SEK
Utrop800 SEK

906
Fickursställ 6st, varav 4st med fickur
Slutpris1 500 SEK
Utrop800 SEK

Fickursställ 4st, varav 3st med fickur
Slutpris3 400 SEK
Utrop800 SEK