Laddar...
Månadsauktion den 12 januari 2026
Visning: fredag den 9 januari 13:00-16:00. Söndag den 11 januari 12:30-15:00 samt måndag den 12 januari 09:00-11:00.
Lägsta föremålsnummer

957
Glas 7 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

958
Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

959
Bordsfotogenlampor ett par, omkring år 1900
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

960
Tillbringare, Gefle, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

961
Hals- och armband i silver, Saarela Arvo, Enköping
Slutpris1 600 SEK
Utrop800 SEK

962
Halsband med hänge, sterlingsilver
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

963
Käppställ, Japan, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK

964
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK

965
Brosch i sterlingsilver, J.Thostrup, Norge
Slutpris1 800 SEK
Utrop500 SEK

966
Fickursställ med fickur 3st, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

967
Fickursställ 4st med fickur, 1900-talets början
Slutpris2 100 SEK
Utrop800 SEK

968
Örhängen 2 par, 18k
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

969
Servisdelar, "Blå blom", Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

970
Ring i sterlingsilver, Lantz, Stockholm, 2010
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

971
Ring i silver, Lantz, Stockholm
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK

972
Ring i sterlingsilver, Lennse Andell, Stockholm
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

973
Ringar 2st i 18k, Maria Elmqvist, Trosa
Slutpris3 000 SEK
Utrop3 000 SEK

974
Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1949
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

975
Edvin Ollers (1888-1959)
Slutpris300 SEK
Utrop800 SEK

976
Anders Björnhager (f.1956)
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

977
Ljusstakar ett par, Lars Sestervik för Steninge Slott
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

978
Ljusstakar ett par, "Celeste", Ann Nilsson för Orrefors
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

979
André Zurawski (f.1952)
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

980
Edvin Ollers (1888-1959)
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

981
Väskor 2st, Barbour
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 000 SEK

982
Fickursställ med fickur 5st, tidigt 1900-tal
Slutpris2 900 SEK
Utrop800 SEK

983
Fickur 5st, silver, bl.a. Roa Watch co.
Slutpris1 400 SEK
Utrop800 SEK

984
Matservisdelar, "Linda", Rörstrand
Slutpris1 800 SEK
Utrop500 SEK

985
Porslin 3 delar
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

986
Servisdelar, "Wexiö", Arvid Ekberg för Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

987
Skulptur i brons, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

988
Väska, "Alana", Mulberry, England
Slutpris800 SEK
Utrop1 000 SEK

989
Servisdelar 9st, "Pyro", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

990
Halsband i sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

991
Parti guldsmycken
Slutpris11 000 SEK
Utrop9 000 SEK

992
Smycken 3 delar, silver
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

993
Skulptur, Margit Izsépy
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK

994
Tekoppar 2st samt ett tefat, "Kirsikka", Inkeri Leivo för Arabia
Slutpris300 SEK
Utrop600 SEK

995
Hänge i sterlingsilver, England
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

996
Armband i sterlingsilver, Hedwig Westermark, Stockholm
Slutpris1 600 SEK
Utrop800 SEK

997
Halsband i sterlingsilver
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

998
Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Utrop600 SEK

999
Eugenio Pattarino
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

1000
Stolar 4st, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

1001
Sängbord, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första del
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

1002
Bänk, jugend, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1003
Stolar ett par samt bord, rokokostil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

1004
Spegel, rokokostil, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Utrop1 000 SEK
KONTAKT
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
0243 - 23 67 90
info@dalarnasauktionsbyra.se
Stockholmsfilial
Essinge brogata 4
112 61 Stockholm
08-508 677 30
Öppettider
In- och utlämning Borlänge:
Tisdagar & onsdagar kl. 9.00-12.30, 13:30-18.00
Utlämning Essinge brogata 4, Sthlm:
Onsdagar 09:00-13:00
Torsdagar 12:00-18:00
© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.