Fickursställ 6st, varav 5st med fickur
Slutpris2 700 SEK
Utrop800 SEK

Fickursställ med fickur 5st, tidigt 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Utrop800 SEK

Figurin, Armando Jacobino för Kumela, Finland
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Vaser 4st, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Sodatonat glas 21 delar, mestadels Simon Gate, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

Golvlampa, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

1238
Esaias Thoren (1901-1981)
SlutprisInga bud
Utrop500 SEK

1239
Ruth Milles (1873-1941)
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

Ljusstakar 2st, "Connect", Kjell Engman för Kosta Boda
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Konstnärslexikon 5 delar, Allhem
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

Blåtonat glas 11 delar
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Glas på fot 8+1, Reijmyre
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Bordslampor ett par, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Tomtefigurer 5st, 1900-talets mitt/andra hälft
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Skålar 17st, Gullaskruf
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Bordslampor 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

1248
Parti smycken i 18k
Slutpris4 600 SEK
Utrop4 500 SEK

Konst 2 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Te- och kaffeservisdelar, England, bl.a. Mason's
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Golvlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

Lockburkar 8st, omkring år 1900
Slutpris3 000 SEK
Utrop600 SEK

Stora trattar 2st, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Saxofon, Hawkes & son, London, England
Slutpris1 200 SEK
Utrop1 000 SEK

Herrarmbandsur 2st
Slutpris1 800 SEK
Utrop500 SEK

Fickur 4st, silver
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

Portfölj, The Bridge
Slutpris300 SEK
Utrop600 SEK

Fickur 2st, silver, Omega
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

Kohud, "Koldby", IKEA
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

Kvicksilverfolierat glas 7 delar
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Piedestaler 2st, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Lodur, allmoge, delvis 1800-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Parti dräktdelar
Slutpris4 200 SEK
Utrop2 000 SEK

1267
Coasters 16 delar
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Fotogenlampskupa, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

1270
Fickursställ 6st varav 4st med fickur, 1900-talets början
Slutpris1 600 SEK
Utrop800 SEK

1271
Sejdlar 7st, Rörstrand, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

1272
Spegel, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK

1273
Slutpris4 600 SEK
Utrop3 000 SEK

1274
Kristall 3 delar, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1276
Matservisdelar, "Noblesse", Royal Copenhagen
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

1277
Supkoppar 6st, Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Flaskcoasters 7st, 18/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK