Gösta Backlund (f.1930)
Slutpris600 SEK
Utrop1 000 SEK

Emil Lindgren (1866-1940)
Slutpris300 SEK
Utrop1 000 SEK

285
Skulptur, "Brains", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK

Slutpris1 400 SEK
Utrop1 500 SEK

Manschettknappar ett par, 14k
Slutpris6 200 SEK
Utrop6 000 SEK

Handknuten matta, Ghom
Slutpris1 700 SEK
Utrop2 000 SEK

Halsband med hänge, guld
Slutpris1 700 SEK
Utrop1 500 SEK

Halsband med hänge i 18k
Slutpris11 500 SEK
Utrop10 000 SEK

Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
Slutpris1 200 SEK
Utrop1 500 SEK

292
Korg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK

Speldosa, omkring år 1900
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

Lodur, Gustaf Becker, omkring år 1900
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 500 SEK

Einar Jolin (1890-1976)
Slutpris1 100 SEK
Utrop2 500 SEK

Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris3 200 SEK
Utrop8 000 SEK

Armband i 18k vitguld, 1964
Slutpris6 000 SEK
Utrop6 000 SEK

Soffa/dagbädd, "Tremme", Börge Mogensen för Fritz Hansen, Danmark
Slutpris11 000 SEK
Utrop10 000 SEK

Väggskåp, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1700-talets slut
Slutpris5 200 SEK
Utrop3 000 SEK

Karmstolar ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris14 000 SEK
Utrop8 000 SEK

Skänk, 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Utrop4 000 SEK

Bokhyllesektion, Poul Hundevad, Danmark, 1960-tal
Slutpris3 800 SEK
Utrop4 000 SEK

Dragkista, gustaviansk allmoge, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Utrop2 500 SEK

Skåp, barock, 1700-tal
Slutpris5 200 SEK
Utrop5 000 SEK

Stolar 3st, Bo Fjaestad, Arvika
Slutpris8 600 SEK
Utrop6 000 SEK

Vitrinskåp, 1920/30-tal
Slutpris3 400 SEK
Utrop4 000 SEK

Sidobord, modell X601, Alvar Aalto för Artek
Slutpris3 000 SEK
Utrop2 500 SEK

Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Slutpris2 600 SEK
Utrop1 500 SEK

Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Slutpris3 600 SEK
Utrop2 000 SEK

Fåtölj, 1960/70-tal
Slutpris2 300 SEK
Utrop2 500 SEK

Soffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
Slutpris2 600 SEK
Utrop2 500 SEK

Stolar 3st, "Sjuan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1970
Slutpris1 600 SEK
Utrop2 000 SEK

Blombord, omkring år 1900
Slutpris1 300 SEK
Utrop3 000 SEK

Stol, rokoko, 1700-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Utrop1 500 SEK

Matbord med två stolar, 1920/30-tal
Slutpris400 SEK
Utrop3 000 SEK

Skrivbord, 1920/30-tal
Slutpris600 SEK
Utrop3 000 SEK

Soffa,1920/30-tal
Slutpris1 900 SEK
Utrop5 000 SEK

Hörnsoffa, "Minerva", Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för France & Son, Danmark
Slutpris12 000 SEK
Utrop10 000 SEK

336
Karmstolar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
Slutpris2 300 SEK
Utrop2 000 SEK

Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2011
Slutpris2 000 SEK
Utrop1 500 SEK

Vitrinskåp, K.A.Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Utrop2 000 SEK

Matbord, "Supercirkulär", Bruno Mathsson & Piet Hein för Mathsson International
Slutpris1 200 SEK
Utrop2 000 SEK

Fåtölj, Piero Bottoni för La Riposante, Italien, 1930-tal
Slutpris2 900 SEK
Utrop3 000 SEK

Serveringsvagn, Johannes Andersen för C.F.Christensen, Danmark, 1960-tal
Slutpris2 000 SEK
Utrop3 000 SEK

Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2003
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 500 SEK

Klädskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Slutpris5 800 SEK
Utrop2 500 SEK

Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop1 000 SEK

Karmstolar 4st, "Fåtölj A2", Artur Lindqvist för Grythyttan
Slutpris5 800 SEK
Utrop4 000 SEK

Bänk, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Utrop800 SEK

Kontorsstol, Norge, 1900-talets slut
Slutpris3 800 SEK
Utrop1 500 SEK