663
Biblioteksur, John Smith, London, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Utrop800 SEK

664
Uppläggningsfat, "Picknick", Marianne Westman för Rörstrand
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

665
Skulptur, "Gruss aus westafrika", 1800-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

666
Vinglas 2st, 17/1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 000 SEK

667
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

668
Okänd konstnär, daterad 1926
Slutpris3 800 SEK
Utrop2 000 SEK

669
Parti bords- och kaffeskedar, silver, "Svensk Spets"
Slutpris6 400 SEK
Utrop4 000 SEK

670
Halsband i sterlingsilver
Slutpris1 800 SEK
Utrop1 200 SEK

671
Slutpris5 400 SEK
Utrop5 000 SEK

672
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

673
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK

674
Regina Kylberg-Bobeck (1843-1913)
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK

675
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

676
Armband i sterlingsilver, Lennse Andell, Stockholm
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

677
Bestickservisdelar, "Focus de Luxe", Gense
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK

678
Skulptur, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

679
Jardiniere, omkring år 1900
Slutpris1 500 SEK
Utrop800 SEK

680
Ring i 18k, 1989
Slutpris4 800 SEK
Utrop3 000 SEK

681
Vinglas 9st, "Karolina", Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris1 800 SEK
Utrop800 SEK

682
Bertram Schmiterlöw (1920-2002)
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK

683
Gardiner ett par, "Primavera", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris2 100 SEK
Utrop600 SEK

684
Slutpris2 700 SEK
Utrop1 500 SEK

685
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1975
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

686
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1970
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK

Halsband med hänge, sterlingsilver, Theresia Hvorslev
Slutpris3 200 SEK
Utrop2 000 SEK

688
Brosch/hänge i 18k
Slutpris5 400 SEK
Utrop5 000 SEK

689
Parti enkronor i silver, 1950/60-tal
Slutpris43 000 SEK
Utrop25 000 SEK

690
Halsband med hänge, sterlingsilver, Svedboms, Vetlanda
Slutpris2 100 SEK
Utrop600 SEK

691
Vaser ett par, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Halsband med örhängen ett par, Claës E. Giertta
Slutpris2 000 SEK
Utrop1 000 SEK

693
Vinprovarglas 11st, "Elixir", Orrefors
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK

694
Ytterfoder, Gustavsberg, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

695
Plåtaskar 2st, AB NIssens samt Stollwerks Bonbons, tidigt 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK

696
Kandelabrar ett par, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

697
Rikard Lindström
Slutpris800 SEK
Utrop1 000 SEK

698
Carl Wilhelm Nordgren (1804-1857)
Slutpris1 000 SEK
Utrop1 500 SEK

699
Einar Forseth (1892-1988)
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

700
Bengt Lindström (1925-2008)
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

701
Leksaksplan, Huki, "HK 542", 1950/60-tal
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

702
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 500 SEK
Utrop600 SEK

703
Pendelur, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Utrop1 200 SEK

704
Bordsskedar 7st samt kaffeskedar 4st, silver, "Vasa"
Slutpris4 400 SEK
Utrop3 000 SEK

705
Kandelabrar ett par, A.G.Dufva, Stockholm, daterade 1889
Slutpris1 700 SEK
Utrop1 000 SEK

706
Fickursställ, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

707
Slotts-Barbro
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK

708
Halsband med hänge, silver, jugend, 1900-talets början
Slutpris3 800 SEK
Utrop800 SEK

709
Serveringskanna, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

710
Allmogesmycke i silver, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK