Uppsatsskål, omkring år 1900
Uppsatsskål, omkring år 1900
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Fickursställ 5st med fickur, tidigt 1900-tal
860
Final bid2,100 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
863
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, art deco, 1930-tal
864
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Karaffer med propp 7st, mestadels Simon Gate
865
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
866
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Jacob August Winquist (1810-1892)
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
HR Hall, 18/1900-tal
868
HR Hall, 18/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
Keramik 3 delar, Finland
869
Keramik 3 delar, Finland
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Nils (Björnjägaren) Rundgren (1890-1971)
870
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Axel Fridell (1894-1935)
871
Axel Fridell (1894-1935)
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Ferdinand Léger, efter
872
Ferdinand Léger, efter
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Svepask, allmoge, norra Sverige, 1800-tal
873
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
Tekoppar med fat 6st, "Swedish Grace", Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Glasservisdelar, "Gate", Simon Gate för Orrefors
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Konjaksglas 4st, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
878
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut
Bordslampa, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Tomas Lidén (f.1953)
Tomas Lidén (f.1953)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
881
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
882
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, 2000-tal
883
Ljuskrona, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Skålar 6st, "Swedish Grace - Snö", Rörstrand
884
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Borstar 4st, silver, 1800-tal
885
Borstar 4st, silver, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Korkskruv, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Carl Fredrik Von Saltza (1858-1905)
887
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Broscher/hängen 2st, 14k
888
Broscher/hängen 2st, 14k
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Accessoarer 4 delar, Dior, Paris
889
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Fickursställ med fickur 4st, 1900-talets första hälft
890
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, silver, K&EC, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Bordsur, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Hans Tollsten (1930-1994)
Hans Tollsten (1930-1994)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Servisdelar 10st, Johnson Bros, England
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
Kaffeservis, "Classic Rose", Rosenthal
898
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Bordstabletter 7st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
Byst i gips, 1900-talets första hälft
900
Final bid300 SEK
Est800 SEK
901
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Bordsdekoration, Spanien
Bordsdekoration, Spanien
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Fickursställ med fickur 4st, tidigt 1900-tal
903
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
Olof Hermelin (1827-1913)
Olof Hermelin (1827-1913)
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
Fickursställ 6st, varav två med fickur
905
Final bid2,500 SEK
Est800 SEK
Fickursställ 6st, varav 4st med fickur
906
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Fickursställ 4st, varav 3st med fickur
Final bid3,400 SEK
Est800 SEK