Lowest lot number

Uppsatsskål, omkring år 1900
Final bid700 SEK
Est500 SEK

860
Fickursställ 5st med fickur, tidigt 1900-tal
Final bid2,100 SEK
Est800 SEK

Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

863
Final bid900 SEK
Est800 SEK

864
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK

865
Karaffer med propp 7st, mestadels Simon Gate
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

866
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

Jacob August Winquist (1810-1892)
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK

868
HR Hall, 18/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK

869
Keramik 3 delar, Finland
Final bid900 SEK
Est500 SEK

870
Nils (Björnjägaren) Rundgren (1890-1971)
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

871
Axel Fridell (1894-1935)
Final bid400 SEK
Est600 SEK

872
Ferdinand Léger, efter
Final bid800 SEK
Est800 SEK

873
Svepask, allmoge, norra Sverige, 1800-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK

Tekoppar med fat 6st, "Swedish Grace", Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Final bid700 SEK
Est500 SEK

Glasservisdelar, "Gate", Simon Gate för Orrefors
Final bid100 SEK
Est500 SEK

878
Konjaksglas 4st, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Bordslampa, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Tomas Lidén (f.1953)
Final bid400 SEK
Est800 SEK

881
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK

882
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK

883
Ljuskrona, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

884
Skålar 6st, "Swedish Grace - Snö", Rörstrand
Final bid400 SEK
Est500 SEK

885
Borstar 4st, silver, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK

Korkskruv, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

887
Carl Fredrik Von Saltza (1858-1905)
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

888
Broscher/hängen 2st, 14k
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

889
Accessoarer 4 delar, Dior, Paris
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK

890
Fickursställ med fickur 4st, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

Ljusstakar ett par, silver, K&EC, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

Bordsur, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

Hans Tollsten (1930-1994)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Final bid400 SEK
Est600 SEK

Servisdelar 10st, Johnson Bros, England
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK

898
Kaffeservis, "Classic Rose", Rosenthal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

Bordstabletter 7st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK

900
Byst i gips, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK

901
Final bid100 SEK
Est500 SEK

Bordsdekoration, Spanien
Final bid600 SEK
Est500 SEK

903
Fickursställ med fickur 4st, tidigt 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK

Olof Hermelin (1827-1913)
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK

905
Fickursställ 6st, varav två med fickur
Final bid2,500 SEK
Est800 SEK

906
Fickursställ 6st, varav 4st med fickur
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK

Fickursställ 4st, varav 3st med fickur
Final bid3,400 SEK
Est800 SEK