Loading...
Månadsauktion den 12 januari 2026
Visning: fredag den 9 januari 13:00-16:00. Söndag den 11 januari 12:30-15:00 samt måndag den 12 januari 09:00-11:00.
Lowest lot number

957
Glas 7 delar, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

958
Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

959
Bordsfotogenlampor ett par, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est800 SEK

960
Tillbringare, Gefle, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

961
Hals- och armband i silver, Saarela Arvo, Enköping
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

962
Halsband med hänge, sterlingsilver
Final bid600 SEK
Est500 SEK

963
Käppställ, Japan, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK

964
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK

965
Brosch i sterlingsilver, J.Thostrup, Norge
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

966
Fickursställ med fickur 3st, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

967
Fickursställ 4st med fickur, 1900-talets början
Final bid2,100 SEK
Est800 SEK

968
Örhängen 2 par, 18k
Final bid700 SEK
Est800 SEK

969
Servisdelar, "Blå blom", Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK

970
Ring i sterlingsilver, Lantz, Stockholm, 2010
Final bid700 SEK
Est600 SEK

971
Ring i silver, Lantz, Stockholm
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK

972
Ring i sterlingsilver, Lennse Andell, Stockholm
Final bid600 SEK
Est500 SEK

973
Ringar 2st i 18k, Maria Elmqvist, Trosa
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK

974
Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1949
Final bid400 SEK
Est500 SEK

975
Edvin Ollers (1888-1959)
Final bid300 SEK
Est800 SEK

976
Anders Björnhager (f.1956)
Final bid700 SEK
Est800 SEK

977
Ljusstakar ett par, Lars Sestervik för Steninge Slott
Final bid400 SEK
Est500 SEK

978
Ljusstakar ett par, "Celeste", Ann Nilsson för Orrefors
Final bid300 SEK
Est500 SEK

979
André Zurawski (f.1952)
Final bid200 SEK
Est500 SEK

980
Edvin Ollers (1888-1959)
Final bid100 SEK
Est500 SEK

981
Väskor 2st, Barbour
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

982
Fickursställ med fickur 5st, tidigt 1900-tal
Final bid2,900 SEK
Est800 SEK

983
Fickur 5st, silver, bl.a. Roa Watch co.
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK

984
Matservisdelar, "Linda", Rörstrand
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

985
Porslin 3 delar
Final bid900 SEK
Est600 SEK

986
Servisdelar, "Wexiö", Arvid Ekberg för Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

987
Skulptur i brons, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

988
Väska, "Alana", Mulberry, England
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

989
Servisdelar 9st, "Pyro", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est400 SEK

990
Halsband i sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK

991
Parti guldsmycken
Final bid11,000 SEK
Est9,000 SEK

992
Smycken 3 delar, silver
Final bid300 SEK
Est500 SEK

993
Skulptur, Margit Izsépy
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

994
Tekoppar 2st samt ett tefat, "Kirsikka", Inkeri Leivo för Arabia
Final bid300 SEK
Est600 SEK

995
Hänge i sterlingsilver, England
Final bid800 SEK
Est600 SEK

996
Armband i sterlingsilver, Hedwig Westermark, Stockholm
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

997
Halsband i sterlingsilver
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

998
Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK

999
Eugenio Pattarino
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

1000
Stolar 4st, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK

1001
Sängbord, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första del
Final bid700 SEK
Est600 SEK

1002
Bänk, jugend, 1900-talets början
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1003
Stolar ett par samt bord, rokokostil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK

1004
Spegel, rokokostil, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CONTACT
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
0243 - 23 67 90
info@dalarnasauktionsbyra.se
Stockholm
Gullmarsvägen 42
120 39 Årsta
Essinge brogata 4
112 61 Stockholm
08-508 677 30
Opening Hours
Borlänge:
Tuesdays and thursdays 9.00-12.30, 13.30-18.00,
Fri 9.00-12.00, 14.00-16.00
Gullmarsvägen 42, Årsta:
Essinge brogata 4, Sthlm:
© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.