Lowest lot number

Fickursställ 6st, varav 5st med fickur
Final bid2,700 SEK
Est800 SEK

Fickursställ med fickur 5st, tidigt 1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK

Figurin, Armando Jacobino för Kumela, Finland
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Vaser 4st, Royal Copenhagen, Danmark
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Sodatonat glas 21 delar, mestadels Simon Gate, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Golvlampa, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

1238
Esaias Thoren (1901-1981)
Est500 SEK

1239
Ruth Milles (1873-1941)
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK

Ljusstakar 2st, "Connect", Kjell Engman för Kosta Boda
Final bid500 SEK
Est400 SEK

Konstnärslexikon 5 delar, Allhem
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK

Blåtonat glas 11 delar
Final bid900 SEK
Est600 SEK

Glas på fot 8+1, Reijmyre
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Bordslampor ett par, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Tomtefigurer 5st, 1900-talets mitt/andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Skålar 17st, Gullaskruf
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Bordslampor 2st, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK

1248
Parti smycken i 18k
Final bid4,600 SEK
Est4,500 SEK

Konst 2 delar, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Te- och kaffeservisdelar, England, bl.a. Mason's
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK

Lockburkar 8st, omkring år 1900
Final bid3,000 SEK
Est600 SEK

Stora trattar 2st, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Saxofon, Hawkes & son, London, England
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Herrarmbandsur 2st
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

Fickur 4st, silver
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK

Portfölj, The Bridge
Final bid300 SEK
Est600 SEK

Fickur 2st, silver, Omega
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

Kohud, "Koldby", IKEA
Final bid700 SEK
Est600 SEK

Kvicksilverfolierat glas 7 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, tidigt 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK

Final bid1,000 SEK
Est600 SEK

Final bid900 SEK
Est600 SEK

Piedestaler 2st, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est600 SEK

Lodur, allmoge, delvis 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Parti dräktdelar
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK

1267
Coasters 16 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Final bid600 SEK
Est600 SEK

Fotogenlampskupa, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est500 SEK

1270
Fickursställ 6st varav 4st med fickur, 1900-talets början
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

1271
Sejdlar 7st, Rörstrand, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK

1272
Spegel, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

1273
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK

1274
Kristall 3 delar, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1276
Matservisdelar, "Noblesse", Royal Copenhagen
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

1277
Supkoppar 6st, Pierre Forsell för Skultuna
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Flaskcoasters 7st, 18/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK