Gösta Backlund (f.1930)
Gösta Backlund (f.1930)
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Emil Lindgren (1866-1940)
Emil Lindgren (1866-1940)
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Skulptur, "Brains", Bertil Vallien för Kosta Boda
285
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Manschettknappar ett par, 14k
Manschettknappar ett par, 14k
Final bid6,200 SEK
Est6,000 SEK
Handknuten matta, Ghom
Handknuten matta, Ghom
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Halsband med hänge, guld
Halsband med hänge, guld
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Halsband med hänge i 18k
Halsband med hänge i 18k
Final bid11,500 SEK
Est10,000 SEK
Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Korg, allmoge, 1800-tal
292
Korg, allmoge, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Speldosa, omkring år 1900
Speldosa, omkring år 1900
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Lodur, Gustaf Becker, omkring år 1900
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Einar Jolin (1890-1976)
Einar Jolin (1890-1976)
Final bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid3,200 SEK
Est8,000 SEK
Armband i 18k vitguld, 1964
Armband i 18k vitguld, 1964
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
Soffa/dagbädd, "Tremme", Börge Mogensen för Fritz Hansen, Danmark
Final bid11,000 SEK
Est10,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1700-talets slut
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Karmstolar ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid14,000 SEK
Est8,000 SEK
Skänk, 1800-tal
Skänk, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Bokhyllesektion, Poul Hundevad, Danmark, 1960-tal
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Dragkista, gustaviansk allmoge, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
Skåp, barock, 1700-tal
Skåp, barock, 1700-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
Stolar 3st, Bo Fjaestad, Arvika
Final bid8,600 SEK
Est6,000 SEK
Vitrinskåp, 1920/30-tal
Vitrinskåp, 1920/30-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Sidobord, modell X601, Alvar Aalto för Artek
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj, 1960/70-tal
Fåtölj, 1960/70-tal
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK
Soffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
Stolar 3st, "Sjuan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1970
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Blombord, omkring år 1900
Blombord, omkring år 1900
Final bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
Stol, rokoko, 1700-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
Matbord med två stolar, 1920/30-tal
Final bid400 SEK
Est3,000 SEK
Skrivbord, 1920/30-tal
Skrivbord, 1920/30-tal
Final bid600 SEK
Est3,000 SEK
Soffa,1920/30-tal
Soffa,1920/30-tal
Final bid1,900 SEK
Est5,000 SEK
Hörnsoffa, "Minerva", Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för France & Son, Danmark
Final bid12,000 SEK
Est10,000 SEK
Karmstolar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
336
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2011
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Vitrinskåp, K.A.Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
Matbord, "Supercirkulär", Bruno Mathsson & Piet Hein för Mathsson International
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Fåtölj, Piero Bottoni för La Riposante, Italien, 1930-tal
Final bid2,900 SEK
Est3,000 SEK
Serveringsvagn, Johannes Andersen för C.F.Christensen, Danmark, 1960-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2003
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Klädskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Final bid5,800 SEK
Est2,500 SEK
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Karmstolar 4st, "Fåtölj A2", Artur Lindqvist för Grythyttan
Final bid5,800 SEK
Est4,000 SEK
Bänk, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Kontorsstol, Norge, 1900-talets slut
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK