Lowest lot number

Gösta Backlund (f.1930)
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

Emil Lindgren (1866-1940)
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK

285
Skulptur, "Brains", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

Manschettknappar ett par, 14k
Final bid6,200 SEK
Est6,000 SEK

Handknuten matta, Ghom
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK

Halsband med hänge, guld
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK

Halsband med hänge i 18k
Final bid11,500 SEK
Est10,000 SEK

Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

292
Korg, allmoge, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

Speldosa, omkring år 1900
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

Lodur, Gustaf Becker, omkring år 1900
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

Einar Jolin (1890-1976)
Final bid1,100 SEK
Est2,500 SEK

Slava Kliuchnikov (f.1956)
Final bid3,200 SEK
Est8,000 SEK

Armband i 18k vitguld, 1964
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK

Soffa/dagbädd, "Tremme", Börge Mogensen för Fritz Hansen, Danmark
Final bid11,000 SEK
Est10,000 SEK

Väggskåp, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1700-talets slut
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK

Karmstolar ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid14,000 SEK
Est8,000 SEK

Skänk, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK

Bokhyllesektion, Poul Hundevad, Danmark, 1960-tal
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK

Dragkista, gustaviansk allmoge, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK

Skåp, barock, 1700-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK

Stolar 3st, Bo Fjaestad, Arvika
Final bid8,600 SEK
Est6,000 SEK

Vitrinskåp, 1920/30-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

Sidobord, modell X601, Alvar Aalto för Artek
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK

Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK

Bänk, Alvar Aalto, modell 153
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK

Fåtölj, 1960/70-tal
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK

Soffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK

Stolar 3st, "Sjuan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1970
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

Blombord, omkring år 1900
Final bid1,300 SEK
Est3,000 SEK

Stol, rokoko, 1700-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK

Matbord med två stolar, 1920/30-tal
Final bid400 SEK
Est3,000 SEK

Skrivbord, 1920/30-tal
Final bid600 SEK
Est3,000 SEK

Soffa,1920/30-tal
Final bid1,900 SEK
Est5,000 SEK

Hörnsoffa, "Minerva", Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för France & Son, Danmark
Final bid12,000 SEK
Est10,000 SEK

336
Karmstolar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK

Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2011
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK

Vitrinskåp, K.A.Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK

Matbord, "Supercirkulär", Bruno Mathsson & Piet Hein för Mathsson International
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK

Fåtölj, Piero Bottoni för La Riposante, Italien, 1930-tal
Final bid2,900 SEK
Est3,000 SEK

Serveringsvagn, Johannes Andersen för C.F.Christensen, Danmark, 1960-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK

Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2003
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

Klädskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Final bid5,800 SEK
Est2,500 SEK

Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK

Karmstolar 4st, "Fåtölj A2", Artur Lindqvist för Grythyttan
Final bid5,800 SEK
Est4,000 SEK

Bänk, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK

Kontorsstol, Norge, 1900-talets slut
Final bid3,800 SEK
Est1,500 SEK