Lowest lot number

663
Biblioteksur, John Smith, London, 1800-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK

664
Uppläggningsfat, "Picknick", Marianne Westman för Rörstrand
Final bid400 SEK
Est500 SEK

665
Skulptur, "Gruss aus westafrika", 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

666
Vinglas 2st, 17/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

667
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid800 SEK
Est500 SEK

668
Okänd konstnär, daterad 1926
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK

669
Parti bords- och kaffeskedar, silver, "Svensk Spets"
Final bid6,400 SEK
Est4,000 SEK

670
Halsband i sterlingsilver
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK

671
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK

672
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Final bid800 SEK
Est800 SEK

673
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Final bid400 SEK
Est800 SEK

674
Regina Kylberg-Bobeck (1843-1913)
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

675
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
Final bid700 SEK
Est800 SEK

676
Armband i sterlingsilver, Lennse Andell, Stockholm
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK

677
Bestickservisdelar, "Focus de Luxe", Gense
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK

678
Skulptur, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

679
Jardiniere, omkring år 1900
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK

680
Ring i 18k, 1989
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK

681
Vinglas 9st, "Karolina", Gunnar Cyrén för Orrefors
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK

682
Bertram Schmiterlöw (1920-2002)
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK

683
Gardiner ett par, "Primavera", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid2,100 SEK
Est600 SEK

684
Final bid2,700 SEK
Est1,500 SEK

685
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1975
Final bid900 SEK
Est500 SEK

686
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1970
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

Halsband med hänge, sterlingsilver, Theresia Hvorslev
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK

688
Brosch/hänge i 18k
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK

689
Parti enkronor i silver, 1950/60-tal
Final bid43,000 SEK
Est25,000 SEK

690
Halsband med hänge, sterlingsilver, Svedboms, Vetlanda
Final bid2,100 SEK
Est600 SEK

691
Vaser ett par, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Halsband med örhängen ett par, Claës E. Giertta
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK

693
Vinprovarglas 11st, "Elixir", Orrefors
Final bid500 SEK
Est800 SEK

694
Ytterfoder, Gustavsberg, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

695
Plåtaskar 2st, AB NIssens samt Stollwerks Bonbons, tidigt 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

696
Kandelabrar ett par, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK

697
Rikard Lindström
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

698
Carl Wilhelm Nordgren (1804-1857)
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

699
Einar Forseth (1892-1988)
Final bid600 SEK
Est500 SEK

700
Bengt Lindström (1925-2008)
Final bid800 SEK
Est500 SEK

701
Leksaksplan, Huki, "HK 542", 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

702
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK

703
Pendelur, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK

704
Bordsskedar 7st samt kaffeskedar 4st, silver, "Vasa"
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK

705
Kandelabrar ett par, A.G.Dufva, Stockholm, daterade 1889
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

706
Fickursställ, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

707
Slotts-Barbro
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

708
Halsband med hänge, silver, jugend, 1900-talets början
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK

709
Serveringskanna, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est500 SEK

710
Allmogesmycke i silver, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK