Biblioteksur, John Smith, London, 1800-talets andra hälft
663
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK
Uppläggningsfat, "Picknick", Marianne Westman för Rörstrand
664
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Skulptur, "Gruss aus westafrika", 1800-tal
665
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vinglas 2st, 17/1800-tal
666
Vinglas 2st, 17/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
667
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Okänd konstnär, daterad 1926
668
Okänd konstnär, daterad 1926
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
Parti bords- och kaffeskedar, silver, "Svensk Spets"
669
Final bid6,400 SEK
Est4,000 SEK
Halsband i sterlingsilver
670
Halsband i sterlingsilver
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK
671
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK
Birgitta Mångsen (1944-2009)
672
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Birgitta Mångsen (1944-2009)
673
Birgitta Mångsen (1944-2009)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Regina Kylberg-Bobeck (1843-1913)
674
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
675
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Armband i sterlingsilver, Lennse Andell, Stockholm
676
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Bestickservisdelar, "Focus de Luxe", Gense
677
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Skulptur, 1900-talets första hälft
678
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Jardiniere, omkring år 1900
679
Jardiniere, omkring år 1900
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Ring i 18k, 1989
680
Ring i 18k, 1989
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
Vinglas 9st, "Karolina", Gunnar Cyrén för Orrefors
681
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Bertram Schmiterlöw (1920-2002)
682
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Gardiner ett par, "Primavera", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
683
Final bid2,100 SEK
Est600 SEK
684
Final bid2,700 SEK
Est1,500 SEK
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1975
685
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Armring i sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm, 1970
686
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Halsband med hänge, sterlingsilver, Theresia Hvorslev
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
Brosch/hänge i 18k
688
Brosch/hänge i 18k
Final bid5,400 SEK
Est5,000 SEK
Parti enkronor i silver, 1950/60-tal
689
Final bid43,000 SEK
Est25,000 SEK
Halsband med hänge, sterlingsilver, Svedboms, Vetlanda
690
Final bid2,100 SEK
Est600 SEK
Vaser ett par, omkring år 1900
691
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Halsband med örhängen ett par, Claës E. Giertta
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Vinprovarglas 11st, "Elixir", Orrefors
693
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Ytterfoder, Gustavsberg, jugend, tidigt 1900-tal
694
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Plåtaskar 2st, AB NIssens samt Stollwerks Bonbons, tidigt 1900-tal
695
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Kandelabrar ett par, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal
696
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Rikard Lindström
697
Rikard Lindström
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Carl Wilhelm Nordgren (1804-1857)
698
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Einar Forseth (1892-1988)
699
Einar Forseth (1892-1988)
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bengt Lindström (1925-2008)
700
Bengt Lindström (1925-2008)
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Leksaksplan, Huki, "HK 542", 1950/60-tal
701
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
702
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
Pendelur, gustaviansk stil, 1800-tal
703
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Bordsskedar 7st samt kaffeskedar 4st, silver, "Vasa"
704
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
Kandelabrar ett par, A.G.Dufva, Stockholm, daterade 1889
705
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Fickursställ, 1800-tal
706
Fickursställ, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Slotts-Barbro
707
Slotts-Barbro
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Halsband med hänge, silver, jugend, 1900-talets början
708
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK
Serveringskanna, omkring år 1900
709
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Allmogesmycke i silver, 1800-tal
710
Final bid500 SEK
Est500 SEK