- BelysningRensa filter
14
Taklampa, modell T507, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
36
Bergsmanskrona, Bob Thunell, Falun, 1994
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
62
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
76
Bordslampa, efter Paul Aichele, 1900-talets början
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
118
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
148
Bordslampa, Halvar Friesendahl, 1900-talets första del
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
158
Bordslampa, Olof Ahlberg, daterad 1911
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
182
Ljuskrona, oskariansk, omkring år 1900
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
186
Bordslampa, Bernhem Linder, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
193
Taklampa, funkis, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
198
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK
199
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Kandelaber, 19/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
280
Taklampa, modell 2560, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, jugend, Peter Tereszczuk, Österrike, 1900-talets början
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
Vägglykta, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
599
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 000 SEK
684
Bordslampor ett par, Lamp Gustaf, 1980/90-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
718
Ljusstakar 4st, Sigurd Persson
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
731
Stolplykta, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
773
Kandelaber, Kina, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
777
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
864
Ljuskrona, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
878
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, Eskilstuna Armatur, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, Erik Morell, Mora
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Vägglampa, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Takkrona, daterad 2002
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, omkring år 1900
Slutpris28 000 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor ett par, jugend, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Taklykta, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Taklampor 2st, Rupert Nikoll, 1960-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
1168
Bordslampa, barockstil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
1267
Golvlampa, Falkenbergs Belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
1291
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
1292
Taklampor 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK