- Allmoge & folkkonstRensa filter
11
Dalahäst, 1900-talets början
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
44
Träskuren hund, 18/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
46
Elin Larsson
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
47
Bälte med nålhus, knivslida och spänne, daterat 1841
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
54
Ölbolle, allmoge, Norge, daterad 1853
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
65
Elin Larsson
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
93
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
95
Skulptur, tillskriven Pjons Anna, Dala-Floda
Slutpris5 200 SEK
Värdering2 500 SEK
105
Träskuren fågel, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
162
Dalahäst, 1900-talets första del
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
163
Lekhäst, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
180
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
196
Spegel, gustaviansk allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
209
Linfäste, allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
232
Små ostformar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
236
Lekhäst, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
237
Träskuren häst, 18/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
618
Skulpturer 2st, 1900-talets första del
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
729
Kalk, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
730
Skrin, allmoge, daterat 1833
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
778
Leksaker 2 delar, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Träskuren häst, tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Dagsverksstickor 18st, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
1421
Skrin, allmoge, daterat 1853
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
Allmoge 5 delar
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
2485
Parti allmogeföremål, bl.a. 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
2585
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK