Månadsauktion den 2 februari 2026
Katalog publiceras online torsdag den 29 januari, klockan 18:00.

1
Te- och kaffeservis 4 delar, sterlingsilver, 1872
Startbud100 SEK
Utrop35 000 SEK

2
Figurin, Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö
Startbud100 SEK
Utrop5 000 SEK

3
Tesamovor, Otto Fredric Richman, Falun, empire, 1800-talets början
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK

5
Carl Larsson (1853-1919)
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK

6
Taklampa, "PH Snowball", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Startbud100 SEK
Utrop8 000 SEK

7
Kaffe- och teservis 5 delar, silver, Mellerio, Madrid, Spanien, 1900-tal
Startbud100 SEK
Utrop25 000 SEK

Bordslampa, art deco, 1930-tal
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK

10
Tobaksburk, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK

Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK

15
Vas, tillskriven Shoji Hamada, Japan
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK

Tekanna i sterlingsilver, S.W. Smith & co, London, 1902
Startbud100 SEK
Utrop6 000 SEK

Matgafflar 6st, silver, 1813/1825
Startbud100 SEK
Utrop5 000 SEK

Månskensampel, 1800-talets slut
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

Alfredo Zorrilla de San Martin (1927-1990)
Startbud100 SEK
Utrop10 000 SEK

28
Lotten Rönquist (1864-1912)
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK

Ljuskrona, Skultuna, no.205
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

Skål, Anna Petrus för firma Svenskt Tenn, 1930
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK

Gyllenläder, 1700-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

41
Spegellampetter ett par, Louis XVI, 17/1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK

48
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

54
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

55
Arvid Mauritz Lindström (1849-1923)
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK

60
Ljusstake, Holland, Heemskerk-typ, 15/1600-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK

61
Gardiner ett par, "Ariala", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

66
Servisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK

73
Dessertskedar 6st, silver, 1780
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK

76
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK

77
Figurin, Taisto Kaasinen för Upsala Ekeby
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

78
Ljusstakar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

80
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg K-studio
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

84
Ikon, Ryssland, 1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

85
Gunnar Svenson (1892-1977)
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

90
Bordslampa, Loescher, Tyskland, omkring år 1900
Startbud100 SEK
Utrop6 000 SEK

118
Svepask, allmoge, daterad 1806
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

126
Docka, "Barbie", Mattel, 1960-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK

131
Glas 6st, Erik Höglund för Strömbergshyttan, 1992
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

141
Tesamovar, Vasily Stepanovich Batashev, Ryssland, 1800-talets slut
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK

145
Zoetrop, 1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK

166
Bägare i silver, 1787
Startbud100 SEK
Utrop800 SEK

204
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, Chronometer
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK