Månadsauktion den 2 februari 2026

Katalog publiceras online torsdag den 29 januari, klockan 18:00.

Inkludera avslutade föremål
Förhandsvisning
Te- och kaffeservis 4 delar, sterlingsilver, 1872
1
Startbud100 SEK
Utrop35 000 SEK
Förhandsvisning
Figurin, Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö
2
Startbud100 SEK
Utrop5 000 SEK
Förhandsvisning
Tesamovor, Otto Fredric Richman, Falun, empire, 1800-talets början
3
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK
Förhandsvisning
Carl Larsson (1853-1919)
5
Carl Larsson (1853-1919)
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK
Förhandsvisning
Taklampa, "PH Snowball", Poul Henningsen för Louis Poulsen
6
Startbud100 SEK
Utrop8 000 SEK
Förhandsvisning
Kaffe- och teservis 5 delar, silver, Mellerio, Madrid, Spanien, 1900-tal
7
Startbud100 SEK
Utrop25 000 SEK
Förhandsvisning
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Startbud100 SEK
Utrop3 000 SEK
Förhandsvisning
Tobaksburk, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
10
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK
Förhandsvisning
Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK
Förhandsvisning
Vas, tillskriven Shoji Hamada, Japan
15
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK
Förhandsvisning
Tekanna i sterlingsilver, S.W. Smith & co, London, 1902
Startbud100 SEK
Utrop6 000 SEK
Förhandsvisning
Matgafflar 6st, silver, 1813/1825
Startbud100 SEK
Utrop5 000 SEK
Förhandsvisning
Månskensampel, 1800-talets slut
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Alfredo Zorrilla de San Martin (1927-1990)
Startbud100 SEK
Utrop10 000 SEK
Förhandsvisning
Lotten Rönquist (1864-1912)
28
Lotten Rönquist (1864-1912)
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK
Förhandsvisning
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Skål, Anna Petrus för firma Svenskt Tenn, 1930
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK
Förhandsvisning
Gyllenläder, 1700-tal
Gyllenläder, 1700-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Spegellampetter ett par, Louis XVI, 17/1800-tal
41
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK
Förhandsvisning
Taklampa, jugend, 1900-talets början
48
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal
54
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Arvid Mauritz Lindström (1849-1923)
55
Startbud100 SEK
Utrop4 000 SEK
Förhandsvisning
Ljusstake, Holland, Heemskerk-typ, 15/1600-tal
60
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK
Förhandsvisning
Gardiner ett par, "Ariala", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
61
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Servisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
66
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK
Förhandsvisning
Dessertskedar 6st, silver, 1780
73
Startbud100 SEK
Utrop2 500 SEK
Förhandsvisning
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
76
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK
Förhandsvisning
Figurin, Taisto Kaasinen för Upsala Ekeby
77
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Ljusstakar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
78
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg K-studio
80
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Ikon, Ryssland, 1800-tal
84
Ikon, Ryssland, 1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Gunnar Svenson (1892-1977)
85
Gunnar Svenson (1892-1977)
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Bordslampa, Loescher, Tyskland, omkring år 1900
90
Startbud100 SEK
Utrop6 000 SEK
Förhandsvisning
Svepask, allmoge, daterad 1806
118
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Docka, "Barbie", Mattel, 1960-tal
126
Startbud100 SEK
Utrop1 000 SEK
Förhandsvisning
Glas 6st, Erik Höglund för Strömbergshyttan, 1992
131
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Tesamovar, Vasily Stepanovich Batashev, Ryssland, 1800-talets slut
141
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK
Förhandsvisning
Zoetrop, 1800-tal
145
Zoetrop, 1800-tal
Startbud100 SEK
Utrop2 000 SEK
Förhandsvisning
Bägare i silver, 1787
166
Bägare i silver, 1787
Startbud100 SEK
Utrop800 SEK
Förhandsvisning
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, Chronometer
204
Startbud100 SEK
Utrop1 500 SEK