- BelysningRensa filter

815
Bordslampor ett par, "Take", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

816
Taklampa, "Gè", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

829
Elljusstake, "TItus", Boström Original
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

Bordslampa, 1950/60-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

864
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

Bordslampa, 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

881
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

882
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

883
Ljuskrona, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop2 000 SEK

Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Slutpris1 300 SEK
Utrop800 SEK

Slutpris1 000 SEK
Utrop1 000 SEK

Golvlampa, Möllers Armatur, 1950/60-tal
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop1 000 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, omkring år 1900
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK

Bordslampa i tenn, 1933
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

1141
Takkrona, barockstil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1143
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

1160
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Golvlampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

Väggdekoration med belysning, Järnkonst i ED
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Taklampa, funkis, 1940-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Golvlampa, Aneta, 1900-talets slut
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Kandelabrar ett par, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

Taklampa, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Kandelaber, daterad 1932
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Kandelaber, Skultuna, no.105
Slutpris2 200 SEK
Utrop500 SEK

Bordslampor ett par, tidigt 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK

Ljusplåtar ett par, barockstil, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Golvlampa, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

Bordslampor ett par, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Bordslampor 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

Golvlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

Fotogenlampskupa, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Bordsfotogenlampor 7st, 1900-talets början
Slutpris1 500 SEK
Utrop800 SEK

Bordslampa, "OS-Lampan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris700 SEK
Utrop400 SEK

Taklampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

Kandelaber, 1900-talets senare del
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Bordsfotogenlampor 8st, bl.a. tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Utrop600 SEK

1406
Vägglampa, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1407
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK