Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
37
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
Slutpris4 800 SEK
Utrop4 000 SEK
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun, 1992
80
Slutpris3 600 SEK
Utrop4 000 SEK
Ljusstakar ett par, firma Svenskt Tenn, modell 2539
93
Slutpris2 300 SEK
Utrop1 500 SEK
Ljuskrona, Skultuna, no.205
119
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Slutpris3 200 SEK
Utrop1 500 SEK
Taklampa, "Sistrah-pendel", Otto Müller, 1900-talets första hälft
126
Slutpris2 600 SEK
Utrop2 500 SEK
127
Slutpris2 400 SEK
Utrop2 500 SEK
Ljusstake, "Aniara", Pierre Forsell för Skultuna
164
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK
Vägglampa, Gamla Stans Lampfabrik, 1900-talets slut
180
Slutpris2 600 SEK
Utrop1 500 SEK
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Carl Keiser & co, Västerås
182
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
186
Slutpris1 800 SEK
Utrop1 000 SEK
Kandelabrar ett par, Tors Hammars Bruk, 1800-tal
204
Slutpris3 800 SEK
Utrop800 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
223
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop1 500 SEK
229
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 000 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
232
Golvlampa, 1950/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK
Ljusstakar ett par, EOS, Jönköping, omkring år 1900
236
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK
Ljusampel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
259
Slutpris900 SEK
Utrop800 SEK
Kandelaber, 1900-tal
Kandelaber, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK
280
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 500 SEK
Golvlampa, "Can", Mattias Stålbom för Zero, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK
Taklampa med plafond, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop1 000 SEK
Kandelaber, Erik Höglund för Boda Smide
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK
Bordslampa, 1930/40-tal
Bordslampa, 1930/40-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
531
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK
Vägglampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
573
Slutpris1 800 SEK
Utrop600 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
585
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
589
Slutpris1 800 SEK
Utrop1 000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
592
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris2 200 SEK
Utrop1 500 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
599
Slutpris1 700 SEK
Utrop1 000 SEK
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
613
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
614
Slutpris1 200 SEK
Utrop600 SEK
Ljusstakar ett par, omkring år 1900
620
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1993
640
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK
Kandelaber, 1900-talets första hälft
642
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
658
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK
Ljuslykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
661
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
667
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
675
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
702
Slutpris1 500 SEK
Utrop600 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
719
Slutpris1 700 SEK
Utrop800 SEK
Fönsterlampor ett par, 1900-talets andra hälft
726
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Fotogenlampskupa, tidigt 1900-tal
743
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Kandelabrar ett par, Skultuna
773
Kandelabrar ett par, Skultuna
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK
Bordslampa, 1940/50-tal
777
Bordslampa, 1940/50-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop1 500 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
807
Slutpris500 SEK
Utrop1 000 SEK