- BelysningRensa filter

37
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
Slutpris4 800 SEK
Utrop4 000 SEK

80
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun, 1992
Slutpris3 600 SEK
Utrop4 000 SEK

93
Ljusstakar ett par, firma Svenskt Tenn, modell 2539
Slutpris2 300 SEK
Utrop1 500 SEK

119
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Slutpris3 200 SEK
Utrop1 500 SEK

126
Taklampa, "Sistrah-pendel", Otto Müller, 1900-talets första hälft
Slutpris2 600 SEK
Utrop2 500 SEK

127
Slutpris2 400 SEK
Utrop2 500 SEK

164
Ljusstake, "Aniara", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

180
Vägglampa, Gamla Stans Lampfabrik, 1900-talets slut
Slutpris2 600 SEK
Utrop1 500 SEK

182
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Carl Keiser & co, Västerås
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

186
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris1 800 SEK
Utrop1 000 SEK

204
Kandelabrar ett par, Tors Hammars Bruk, 1800-tal
Slutpris3 800 SEK
Utrop800 SEK

223
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop1 500 SEK

229
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 000 SEK

232
Golvlampa, 1950/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK

236
Ljusstakar ett par, EOS, Jönköping, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK

259
Ljusampel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Utrop800 SEK

Kandelaber, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK

280
Slutpris1 400 SEK
Utrop1 500 SEK

Golvlampa, "Can", Mattias Stålbom för Zero, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK

Taklampa med plafond, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop1 000 SEK

Kandelaber, Erik Höglund för Boda Smide
Slutpris1 000 SEK
Utrop800 SEK

Bordslampa, 1930/40-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

531
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

573
Vägglampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
Slutpris1 800 SEK
Utrop600 SEK

585
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Utrop1 000 SEK

589
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Utrop1 000 SEK

592
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 000 SEK

Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Slutpris2 200 SEK
Utrop1 500 SEK

599
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Utrop1 000 SEK

613
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

614
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
Slutpris1 200 SEK
Utrop600 SEK

620
Ljusstakar ett par, omkring år 1900
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

640
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1993
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

642
Kandelaber, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

658
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

661
Ljuslykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

667
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

675
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

702
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 500 SEK
Utrop600 SEK

719
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
Slutpris1 700 SEK
Utrop800 SEK

726
Fönsterlampor ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

743
Fotogenlampskupa, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

773
Kandelabrar ett par, Skultuna
Slutpris1 600 SEK
Utrop1 000 SEK

777
Bordslampa, 1940/50-tal
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop1 500 SEK

807
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop1 000 SEK