- Tenn & metallhantverkRensa filter

1
Vas, firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1929
Slutpris17 500 SEK
Utrop2 000 SEK

160
Stor kaffekanna, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop2 000 SEK

Ljusstakar ett par, Louis XV stil, 17/1800-tal
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

545
Tenn 2 delar, firma Svenskt Tenn, 1932/1936
Slutpris1 500 SEK
Utrop600 SEK

696
Kandelabrar ett par, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

742
Stor tratt i koppar, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Utrop500 SEK

745
Vas i tenn, Stockholm, 1935
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Skrivbordsställ 5 delar, Gusum, tidigt 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Utrop800 SEK

Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1949
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1938
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Mässing 14 delar
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

Stora trattar 2st, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Tumlare 2st, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Ljusstakar 7st, 18/1900-tal
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Fiskgryta, Spring, Schweiz
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Mortlar med stöt 9st, bl.a. Skultuna
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

1587
Mässing 8 delar, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

1588
Mortlar 11st, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1589
Koppar 9 delar
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

1590
Formar och kåsor 15 delar, mestadels Skultuna
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

1591
Mässing 12 delar, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1592
Midjekrukor 6st, Skultuna, 18/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

Trattar i mässing 19st, mestadels 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop600 SEK

Kandelabrar 2 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Parti koppar- och mässingsföremål, 18/1900-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

Koppar 11 delar, mestadels 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Trattar 13st, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

1742
Parti formar, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Formar 14st, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop400 SEK

Koppar 12 delar, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop400 SEK

Parti mässingsföremål, bl.a. Skultuna
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Mässing 17 delar, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

1852
Koppar 5 delar
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

2012
Koppar- och mässingsföremål 9 delar, 18/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

2316
Parti kopparföremål, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop600 SEK

2373
Parti kopparföremål, mestadels 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK