Månadsauktion den 12 maj

Månadsauktion den 12 maj
Ringar 2st, 18k
1174
Ringar 2st, 18k
Slutpris3 200 SEK
Utrop2 500 SEK
Cigarettetui i silver
Cigarettetui i silver
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK
Skål med strutvas, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK
Bordsfotogenlampor 3st, tidigt 1900-tal
1179
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK
Vattenkaraffer med glas 5st, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK
Halsband med hänge, Jorma Valo, Finland
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Ardy Strüwer (f.1939)
Ardy Strüwer (f.1939)
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK
Karl Höglund (f.1949)
Karl Höglund (f.1949)
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK
Fotografi, 1900-talets början
1184
Fotografi, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Hallmöbel, 1960-tal
Hallmöbel, 1960-tal
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK
Emaljerad skylt, "Förrådsförvaltaren Expeditionen"
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK
Bajonetter 2st, bl.a. Tyskland
Slutpris1 800 SEK
Utrop800 SEK
Bajonetter 2st, Sverige, modell 65
Slutpris500 SEK
Utrop1 500 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Kniv, samearbete
Kniv, samearbete
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK
Mortel med stöt, 1800-tal
Mortel med stöt, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Vinglas 5st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK
Fickursställ 4st samt fickur, 1900-talets början
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK
May K. Leon (f.1945)
May K. Leon (f.1945)
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK
Fickur 2st, Omega
Fickur 2st, Omega
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK
Hängen 6st, 18k
Hängen 6st, 18k
Slutpris2 600 SEK
Utrop2 500 SEK
Dessertglas 8st, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Dalahäst, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Parti guldsmycken
Parti guldsmycken
Slutpris15 500 SEK
Utrop14 000 SEK
Slutpris1 300 SEK
Utrop1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK
Piedestaler ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK
Dekorationsträd, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Fingersköljare 14st, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Järnbärare
Järnbärare
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK
Matservisdelar, "Pomeroy", Davenport, England
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK
Vas och skål med silverfot, Finland
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Ring i sterlingsilver, allmogestil, Bröderna Lundqvist i Falun
Slutpris700 SEK
Utrop400 SEK
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK
Bestickservisdelar, Sheffield, England
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Fickurskedja med fotogömma, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop400 SEK
Figurin, Ipsen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK
Glasservisdelar, "Fars Glas", Erik Höglund för Boda
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK
Glas 15st, "Swedish Old", Reijmyre
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Dessertskålar 12st, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Keramik 3 delar
Keramik 3 delar
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK
Damarmbandsur, 1900-talets första hälft
1221
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK
Vägghylla, String, 1950/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK
Olle Nordberg (1905-1986)
Olle Nordberg (1905-1986)
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
Taklampa, 1930/40-tal
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK