Månadsauktion den 12 maj

1174
Ringar 2st, 18k
Slutpris3 200 SEK
Utrop2 500 SEK

Cigarettetui i silver
Slutpris900 SEK
Utrop1 000 SEK

Skål med strutvas, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

1179
Bordsfotogenlampor 3st, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

Vattenkaraffer med glas 5st, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

Halsband med hänge, Jorma Valo, Finland
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Ardy Strüwer (f.1939)
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Karl Höglund (f.1949)
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

1184
Fotografi, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Hallmöbel, 1960-tal
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

Emaljerad skylt, "Förrådsförvaltaren Expeditionen"
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Bajonetter 2st, bl.a. Tyskland
Slutpris1 800 SEK
Utrop800 SEK

Bajonetter 2st, Sverige, modell 65
Slutpris500 SEK
Utrop1 500 SEK

Allmoge 2 delar, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Kniv, samearbete
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

Mortel med stöt, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Vinglas 5st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

Fickursställ 4st samt fickur, 1900-talets början
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK

May K. Leon (f.1945)
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Fickur 2st, Omega
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

Hängen 6st, 18k
Slutpris2 600 SEK
Utrop2 500 SEK

Dessertglas 8st, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Dalahäst, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Parti guldsmycken
Slutpris15 500 SEK
Utrop14 000 SEK

Slutpris1 300 SEK
Utrop1 200 SEK

Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

Piedestaler ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

Dekorationsträd, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

Fingersköljare 14st, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Järnbärare
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

Matservisdelar, "Pomeroy", Davenport, England
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

Vas och skål med silverfot, Finland
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Ring i sterlingsilver, allmogestil, Bröderna Lundqvist i Falun
Slutpris700 SEK
Utrop400 SEK

Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

Bestickservisdelar, Sheffield, England
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Fickurskedja med fotogömma, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop400 SEK

Figurin, Ipsen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

Glasservisdelar, "Fars Glas", Erik Höglund för Boda
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

Glas 15st, "Swedish Old", Reijmyre
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Dessertskålar 12st, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Keramik 3 delar
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

1221
Damarmbandsur, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

Vägghylla, String, 1950/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop500 SEK

Olle Nordberg (1905-1986)
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Taklampa, 1930/40-tal
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK