Månadsauktion den 14 april

Månadsauktion den 14 april
Pjätåur, allmoge, 17/1800-tal
831
Pjätåur, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK
Handspegel, Estrid Ericson för firma Svenskt Tenn
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK
Tamburmajor, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK
Okänd konstnär, daterad 1882
Okänd konstnär, daterad 1882
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK
Flygarhjälm, Ryssland, 1900-talets andra hälft
835
Slutpris2 200 SEK
Utrop2 000 SEK
Kamera, Curt Bentzin Goerlitz, 1900-talets första hälft
836
Slutpris1 000 SEK
Utrop1 000 SEK
Supkopp, 17/1800-tal
Supkopp, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK
Bordslampa, Stjärnmetall, 1930/40-tal
838
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK
Kniv med slida, samearbete
Kniv med slida, samearbete
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK
Skrin, barockstil, 1800-talets slut
840
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Axel Leonard "Acke" Hallgren (1885-1940), tillskriven
841
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utrop500 SEK
843
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK
Figurin, Schaubach Kunst, Tyskland
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Djupa tallrikar ett par, Kina, Qianlong, 1700-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop600 SEK
Koppar 2st, Kina, 19/2000-tal
Koppar 2st, Kina, 19/2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop400 SEK
Floretter 2st
Floretter 2st
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Skeppsklocka, Junghans, 1900-talets första hälft
848
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Arman (Armand Pierre Fernandez) (1928-2005)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK
Pokalglas, Monica Backström för Kosta Boda
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Vinglas 6st, Schott
Vinglas 6st, Schott
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Skulptur, Kjell Jansson
Skulptur, Kjell Jansson
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK
Åke Hollberg
853
Åke Hollberg
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK
Adolphe Mouron Cassandre, efter
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Axel Leonard "Acke" Hallgren (1885-1940)
Slutpris400 SEK
Utrop1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Utrop1 200 SEK
Skål, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala, 1991
857
Slutpris700 SEK
Utrop1 200 SEK
Väska, Tumi
858
Väska, Tumi
Slutpris300 SEK
Utrop600 SEK
Birgitta Watz (f.1937)
Birgitta Watz (f.1937)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK
Marc Chagall, efter
860
Marc Chagall, efter
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK
Herrarmbandsur, Lejon
Herrarmbandsur, Lejon
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Herrarmbandsur, Gruen Precision, Autowind
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK
Herrarmbandsur, Lejon
863
Herrarmbandsur, Lejon
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Ströare ett par, Richard Rohac, Österrike
864
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK
Daguerreotype 2st, omkring 1800-talets mitt
865
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Miniatyrer 7st, Gunnar Borg för Höganäs
866
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Kaffeskedar 6st, silver, "Uppsala"
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK
Skålar 2st, Transjö Glasbruk
868
Skålar 2st, Transjö Glasbruk
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Berlocker 7st, 18k
869
Berlocker 7st, 18k
Slutpris5 800 SEK
Utrop4 500 SEK
Bordslampa, 1910/20-tal
870
Bordslampa, 1910/20-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK
Krämkoppar med lock 6st, 1800-tal
871
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Servisdelar, Kina, 1900-tal
872
Servisdelar, Kina, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Sigrid Wahlström-de Rougemont (1888-1984)
873
Slutpris300 SEK
Utrop800 SEK
Okänd konstnär, daterad 1919
Okänd konstnär, daterad 1919
Slutpris2 500 SEK
Utrop500 SEK
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK
Taklampa, Olle Malm, 1900-talets andra hälft
876
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK
Pelle Hedman (1861-1933), tillskriven
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Prins Eugen, efter
878
Prins Eugen, efter
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK