Månadsauktion den 14 april

831
Pjätåur, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 500 SEK
Utrop1 000 SEK

Handspegel, Estrid Ericson för firma Svenskt Tenn
Slutpris600 SEK
Utrop800 SEK

Tamburmajor, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

Okänd konstnär, daterad 1882
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK

835
Flygarhjälm, Ryssland, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Utrop2 000 SEK

836
Kamera, Curt Bentzin Goerlitz, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Utrop1 000 SEK

Supkopp, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

838
Bordslampa, Stjärnmetall, 1930/40-tal
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

Kniv med slida, samearbete
Slutpris700 SEK
Utrop800 SEK

840
Skrin, barockstil, 1800-talets slut
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

841
Axel Leonard "Acke" Hallgren (1885-1940), tillskriven
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK

Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utrop500 SEK

843
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

Figurin, Schaubach Kunst, Tyskland
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Djupa tallrikar ett par, Kina, Qianlong, 1700-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop600 SEK

Koppar 2st, Kina, 19/2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop400 SEK

Floretter 2st
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

848
Skeppsklocka, Junghans, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Arman (Armand Pierre Fernandez) (1928-2005)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK

Pokalglas, Monica Backström för Kosta Boda
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Vinglas 6st, Schott
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Skulptur, Kjell Jansson
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

853
Åke Hollberg
Slutpris100 SEK
Utrop800 SEK

Adolphe Mouron Cassandre, efter
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Axel Leonard "Acke" Hallgren (1885-1940)
Slutpris400 SEK
Utrop1 200 SEK

Slutpris200 SEK
Utrop1 200 SEK

857
Skål, "Savoy", Alvar Aalto för Iittala, 1991
Slutpris700 SEK
Utrop1 200 SEK

858
Väska, Tumi
Slutpris300 SEK
Utrop600 SEK

Birgitta Watz (f.1937)
Slutpris400 SEK
Utrop800 SEK

860
Marc Chagall, efter
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

Herrarmbandsur, Lejon
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Herrarmbandsur, Gruen Precision, Autowind
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

863
Herrarmbandsur, Lejon
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

864
Ströare ett par, Richard Rohac, Österrike
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

865
Daguerreotype 2st, omkring 1800-talets mitt
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

866
Miniatyrer 7st, Gunnar Borg för Höganäs
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Kaffeskedar 6st, silver, "Uppsala"
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

868
Skålar 2st, Transjö Glasbruk
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

869
Berlocker 7st, 18k
Slutpris5 800 SEK
Utrop4 500 SEK

870
Bordslampa, 1910/20-tal
Slutpris800 SEK
Utrop500 SEK

871
Krämkoppar med lock 6st, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

872
Servisdelar, Kina, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

873
Sigrid Wahlström-de Rougemont (1888-1984)
Slutpris300 SEK
Utrop800 SEK

Okänd konstnär, daterad 1919
Slutpris2 500 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

876
Taklampa, Olle Malm, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Pelle Hedman (1861-1933), tillskriven
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

878
Prins Eugen, efter
Slutpris200 SEK
Utrop400 SEK