Taklampa, "2097/30", Gino Sarfatti för FLOS, Italien_17087a_8dc594a0250e673_lg.jpeg
10
Taklampa, "2097/30", Gino Sarfatti för FLOS, Italien
Slutpris9 200 SEK
Värdering10 000 SEK
Ljusampel, empirestil, 1800-tal_17234a_8dc5ac2295049ff_lg.jpeg
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Golvlampa, "Stora Kamelen", modell 2368, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, daterad 1938_17161a_8dc594a115b5cab_lg.jpeg
24
Golvlampa, "Stora Kamelen", modell 2368, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, daterad 1938
Slutpris8 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Taklampa, tillskriven Hans Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft_18085a_8dc5fb83f725642_lg.jpeg
27
Taklampa, tillskriven Hans Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan_17315a_8dc5ac24f2fe636_lg.jpeg
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, 1940/50-tal_17642a_8dc5de68a9293b4_lg.jpeg
63
Taklampa, 1940/50-tal
Slutpris7 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets början_17785a_8dc5eaec48951ec_lg.jpeg
74
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets början
Slutpris30 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, Nordiska Kompaniet, 1940-tal_18104a_8dc5fb89d8ec2b1_lg.jpeg
78
Bordslampa, Nordiska Kompaniet, 1940-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets senare del_17093a_8dc594e23796ae1_lg.jpeg
81
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets senare del
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 500 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt_17671a_8dc5de6b75f4ffe_lg.jpeg
147
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Louis XVI stil, 18/1900-tal_17685a_8dc5e0d4600f667_lg.jpeg
162
Bordslampa, Louis XVI stil, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Taklampa, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft_17326a_8dc5ac2b1925367_lg.jpeg
192
Taklampa, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt_16632a_8dc594cf0a023d0_lg.jpeg
204
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft_16676a_8dc594d01cc7ee0_lg.jpeg
211
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, IBE-konst_17468a_8dc5aedf793622b_lg.jpeg
218
Ljusstakar ett par, IBE-konst
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, Pagos Armatur, 1950-tal_16712a_8dc594d20f719df_lg.jpeg
251
Golvlampa, Pagos Armatur, 1950-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"_16758a_8dc594d28b24044_lg.jpeg
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Vägglampetter ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna_16786a_8dc594d39a58737_lg.jpeg
Vägglampetter ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Ljuslampetter ett par, 1900-talets första hälft_17756a_8dc5eaf4737fa83_lg.jpeg
Ljuslampetter ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris2 500 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, troligen Böhlmarks, 1950/60-tal_17810a_8dc5eaf4f51bf36_lg.jpeg
Taklampa, troligen Böhlmarks, 1950/60-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, 1940-tal_17482a_8dc5aee6f0edfaa_lg.jpeg
Bordslampa, 1940-tal
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad Metall_16565a_8dc594d7bb1446d_lg.jpeg
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad Metall
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Lyktstolpe med hus, Bohus Mekaniska Verkstad, omkring år 1900_17310a_8dc5ac45c6c1d63_lg.jpeg
Lyktstolpe med hus, Bohus Mekaniska Verkstad, omkring år 1900
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Taklampa, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets andra hälft_16717a_8dc594ee633fe00_lg.jpeg
Taklampa, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal_17235a_8dc5ac48edf4a45_lg.jpeg
549
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, 1940/50-tal_16718a_8dc594f1eaacaa2_lg.jpeg
618
Taklampa, 1940/50-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första del_17257a_8dc5ac49f847b63_lg.jpeg
624
Bordslampa, 1900-talets första del
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Takplafond, 1900-talets första hälft_17358a_8dc5ac4ae0d9d91_lg.jpeg
629
Takplafond, 1900-talets första hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft_18210a_8dc6065bd3cfa06_lg.jpeg
664
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, 1900-tal_17233a_8dc5ac4c1a8a373_lg.jpeg
679
Ljuskrona, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal_17092a_8dc5ac4d1c9a56a_lg.jpeg
684
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Bordsfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal_16929a_8dc594f5d4349a3_lg.jpeg
689
Bordsfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Golvlampor ett par, 1950/60-tal_16522a_8dc594f96989120_lg.jpeg
700
Golvlampor ett par, 1950/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampor ett par, Flemming Agger för Le Klint, Danmark_17635a_8dc5eaff83b91b0_lg.jpeg
733
Golvlampor ett par, Flemming Agger för Le Klint, Danmark
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
Bordslampa, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930-tal_17684a_8dc5eaffcde3ae0_lg.jpeg
734
Bordslampa, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början_17910a_8dc5edaa55eb648_lg.jpeg
739
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampa, Bitossi, Italien_18108a_8dc5fbaa476e563_lg.jpeg
751
Bordslampa, Bitossi, Italien
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Golvlampa, SAE, Eskilstuna, 1950-tal_17353a_8dc5ac9251cb5c3_lg.jpeg
843
Golvlampa, SAE, Eskilstuna, 1950-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, 19/2000-tal_17366a_8dc5ac92b2785f0_lg.jpeg
848
Ljuskrona, 19/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Industrilampa, "Triplex Pendel", Johan Petter Johansson_16637a_8dc595008cdcef2_lg.jpeg
Industrilampa, "Triplex Pendel", Johan Petter Johansson
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets slut_17086a_8dc5950433b531e_lg.jpeg
909
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 2000-tal_17314a_8dc5ac9a1071b7a_lg.jpeg
Ljuskrona, empirestil, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, Linea Zero, Italien, 1900-talets andra hälft_17149a_8dc5ac9bb14ab26_lg.jpeg
Bordslampa, Linea Zero, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal_17094a_8dc5ac9c68bc0f6_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft_16572a_8dc5950e4e88ef8_lg.jpeg
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Lyktstolpe, Louis Poulsen, Danmark_18158a_8dc5fcb9616dd23_lg.jpeg
Lyktstolpe, Louis Poulsen, Danmark
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK
Golvlampa, AB Armatur Hantverk, Göteborg, 1900-talets andra hälft_18061a_8dc5f8cf96ffecf_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Sökarlykta, omkring 1900-talets mitt_17144a_8dc5acb3e864562_lg.jpeg
Sökarlykta, omkring 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK