- Glas & kristallRensa filter

Kvicksilverfolierat glas 7 delar
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

1274
Kristall 3 delar, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

1279
Strutvaser 5st, omkring år 1900
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

Strutvaser 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

1288
Spatserkäpp, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Flakonger 12st, omkring år 1900
Slutpris1 700 SEK
Utrop500 SEK

Kvicksilverfolierat glas 11 delar, 18/1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

1291
Glas 13 delar
Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

1292
Vaser 11st, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Glas 19 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop500 SEK

1297
Servisdelar, "Peacock" samt "Eden", Kosta
Slutpris1 100 SEK
Utrop800 SEK

Glas 12 delar, omkring år 1900
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

1300
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

1302
Glas 11 delar, omkring år 1900
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Glas 10 delar, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

1304
Ljusstakar 11st, tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 100 SEK
Utrop500 SEK

Vattenkaraffer med glas 8st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Vaser 8 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

1308
Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

1309
Flakonger 13st, omkring år 1900
Slutpris1 800 SEK
Utrop500 SEK

Tillbringare, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Bordsfotogenlampor 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Utrop800 SEK

Vaser 14st, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris400 SEK
Utrop600 SEK

Lockburkar 13st, 1900-talets början
Slutpris2 100 SEK
Utrop600 SEK

Champagneglas 10st, 19/2000-tal
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Kvicksilverfolierat glas 10 delar, omkring år 1900
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

Dryckeskanna, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Vattenkaraffer med glas 12st, mestadels tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Parti blåtonat glas, mestadels Gullaksruf
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Blåtonat glas 13 delar, Gullaskruf
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

Tillbringare med 8st glöggmuggar, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

Vinglas 10st, remmarmodell
Slutpris400 SEK
Utrop400 SEK

1384
Kvicksilverfolierat glas 8 delar
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

Vaser 7st, omkring år 1900
Slutpris1 500 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris1 400 SEK
Utrop500 SEK

1409
Slutpris1 000 SEK
Utrop600 SEK

1411
Parti blåtonat glas, mestadels Gullaskruf
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Kvicksilverfolierat glas 18 delar
Slutpris1 100 SEK
Utrop600 SEK

1413
Kvicksilverfolierat glas 12 delar
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

1415
Karaffer med propp 10st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Utrop500 SEK

Glas 6 delar, omkring år 1900
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

1417
Lockburkar 12st, omkring år 1900
Slutpris2 000 SEK
Utrop600 SEK