- Glas & kristallRensa filter

Ljuslykta, "Polar", Göran Wärff för Kosta
Slutpris600 SEK
Utrop500 SEK

955
Vattenkaraffer med glas 6st, 1900-talets början
Slutpris1 300 SEK
Utrop600 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Utrop600 SEK

957
Glas 7 delar, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Ljusstakar ett par, Lars Sestervik för Steninge Slott
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Ljusstakar ett par, "Celeste", Ann Nilsson för Orrefors
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris1 700 SEK
Utrop600 SEK

Liten flaska, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

Slutpris1 500 SEK
Utrop600 SEK

Vattenkaraffer med glas 8st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 400 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Glas 13 delar, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Karaffer 4st, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Utrop500 SEK

Skulpturer 2st, Kjell Blomberg för Gullaskruf
SlutprisInga bud
Utrop600 SEK

Glas 8 delar, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Utrop600 SEK

Ljusstakar 7st, Gullaskruf, bl.a. Hugo Gehlin
Slutpris800 SEK
Utrop600 SEK

Skålar med strutvas 3st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Utrop500 SEK

Glas 6 delar, "Mitt i prick", Gullaskruf
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

1149
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

Dessertglas 12st, "Pisaranrengas", Timo Sarpaneva för IIttala
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

1152
Slutpris1 600 SEK
Utrop600 SEK

1153
Slutpris1 700 SEK
Utrop600 SEK

1157
Dessertskålar 8st, 1950/60-tal
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

1159
Parti sodatonat glas, bl.a. Simon Gate
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK

1168
Glas 11st, "Aroma", Timo Sarpaneva för Iittala
Slutpris500 SEK
Utrop500 SEK

1171
Vaser 2st, "Volcano", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Skålar 12st, Gullaskruf
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Glasservisdelar, Gullaskruf
Slutpris600 SEK
Utrop600 SEK

Glasservisdelar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris1 200 SEK
Utrop600 SEK

Glas 8 delar, bl.a. 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Utrop600 SEK

Lockburkar 9st, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Utrop500 SEK

Skålar med strutvas 4st, omkring år 1900
Slutpris1 300 SEK
Utrop800 SEK

Parti emaljmålat glas, tidigt 1900-tal
Slutpris2 300 SEK
Utrop600 SEK

Glas 4 delar, omkring år 1900
Slutpris1 000 SEK
Utrop500 SEK

Lockburkar 8st, omkring år 1900
Slutpris1 800 SEK
Utrop600 SEK

Figurin, Armando Jacobino för Kumela, Finland
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

Sodatonat glas 21 delar, mestadels Simon Gate, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Utrop800 SEK

Ljusstakar 2st, "Connect", Kjell Engman för Kosta Boda
Slutpris500 SEK
Utrop400 SEK

Blåtonat glas 11 delar
Slutpris900 SEK
Utrop600 SEK

Glas på fot 8+1, Reijmyre
Slutpris700 SEK
Utrop500 SEK

Skålar 17st, Gullaskruf
Slutpris200 SEK
Utrop500 SEK

Slutpris3 000 SEK
Utrop600 SEK