Månadsauktion den 2 februari 2026

Katalog publiceras online torsdag den 29 januari, klockan 18:00.

Include closed lots
Preview
Te- och kaffeservis 4 delar, sterlingsilver, 1872
1
Starting bid100 SEK
Est35,000 SEK
Preview
Figurin, Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö
2
Starting bid100 SEK
Est5,000 SEK
Preview
Tesamovor, Otto Fredric Richman, Falun, empire, 1800-talets början
3
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK
Preview
Carl Larsson (1853-1919)
5
Carl Larsson (1853-1919)
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK
Preview
Taklampa, "PH Snowball", Poul Henningsen för Louis Poulsen
6
Starting bid100 SEK
Est8,000 SEK
Preview
Kaffe- och teservis 5 delar, silver, Mellerio, Madrid, Spanien, 1900-tal
7
Starting bid100 SEK
Est25,000 SEK
Preview
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK
Preview
Tobaksburk, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
10
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK
Preview
Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK
Preview
Vas, tillskriven Shoji Hamada, Japan
15
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK
Preview
Tekanna i sterlingsilver, S.W. Smith & co, London, 1902
Starting bid100 SEK
Est6,000 SEK
Preview
Matgafflar 6st, silver, 1813/1825
Starting bid100 SEK
Est5,000 SEK
Preview
Månskensampel, 1800-talets slut
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Alfredo Zorrilla de San Martin (1927-1990)
Starting bid100 SEK
Est10,000 SEK
Preview
Lotten Rönquist (1864-1912)
28
Lotten Rönquist (1864-1912)
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK
Preview
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Skål, Anna Petrus för firma Svenskt Tenn, 1930
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK
Preview
Gyllenläder, 1700-tal
Gyllenläder, 1700-tal
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Spegellampetter ett par, Louis XVI, 17/1800-tal
41
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK
Preview
Taklampa, jugend, 1900-talets början
48
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal
54
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Arvid Mauritz Lindström (1849-1923)
55
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK
Preview
Ljusstake, Holland, Heemskerk-typ, 15/1600-tal
60
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK
Preview
Gardiner ett par, "Ariala", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
61
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Servisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
66
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK
Preview
Dessertskedar 6st, silver, 1780
73
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK
Preview
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
76
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK
Preview
Figurin, Taisto Kaasinen för Upsala Ekeby
77
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Ljusstakar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
78
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg K-studio
80
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Ikon, Ryssland, 1800-tal
84
Ikon, Ryssland, 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Gunnar Svenson (1892-1977)
85
Gunnar Svenson (1892-1977)
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Bordslampa, Loescher, Tyskland, omkring år 1900
90
Starting bid100 SEK
Est6,000 SEK
Preview
Svepask, allmoge, daterad 1806
118
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Docka, "Barbie", Mattel, 1960-tal
126
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK
Preview
Glas 6st, Erik Höglund för Strömbergshyttan, 1992
131
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Tesamovar, Vasily Stepanovich Batashev, Ryssland, 1800-talets slut
141
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK
Preview
Zoetrop, 1800-tal
145
Zoetrop, 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK
Preview
Bägare i silver, 1787
166
Bägare i silver, 1787
Starting bid100 SEK
Est800 SEK
Preview
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, Chronometer
204
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK