Månadsauktion den 2 februari 2026
Katalog publiceras online torsdag den 29 januari, klockan 18:00.
Lowest lot number

1
Te- och kaffeservis 4 delar, sterlingsilver, 1872
Starting bid100 SEK
Est35,000 SEK

2
Figurin, Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö
Starting bid100 SEK
Est5,000 SEK

3
Tesamovor, Otto Fredric Richman, Falun, empire, 1800-talets början
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK

5
Carl Larsson (1853-1919)
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK

6
Taklampa, "PH Snowball", Poul Henningsen för Louis Poulsen
Starting bid100 SEK
Est8,000 SEK

7
Kaffe- och teservis 5 delar, silver, Mellerio, Madrid, Spanien, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est25,000 SEK

Bordslampa, art deco, 1930-tal
Starting bid100 SEK
Est3,000 SEK

10
Tobaksburk, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK

Solur, Frankrike, 16/1700-tal
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK

15
Vas, tillskriven Shoji Hamada, Japan
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK

Tekanna i sterlingsilver, S.W. Smith & co, London, 1902
Starting bid100 SEK
Est6,000 SEK

Matgafflar 6st, silver, 1813/1825
Starting bid100 SEK
Est5,000 SEK

Månskensampel, 1800-talets slut
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

Alfredo Zorrilla de San Martin (1927-1990)
Starting bid100 SEK
Est10,000 SEK

28
Lotten Rönquist (1864-1912)
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK

Ljuskrona, Skultuna, no.205
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

Skål, Anna Petrus för firma Svenskt Tenn, 1930
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK

Gyllenläder, 1700-tal
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

41
Spegellampetter ett par, Louis XVI, 17/1800-tal
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK

48
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

54
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

55
Arvid Mauritz Lindström (1849-1923)
Starting bid100 SEK
Est4,000 SEK

60
Ljusstake, Holland, Heemskerk-typ, 15/1600-tal
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK

61
Gardiner ett par, "Ariala", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

66
Servisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK

73
Dessertskedar 6st, silver, 1780
Starting bid100 SEK
Est2,500 SEK

76
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK

77
Figurin, Taisto Kaasinen för Upsala Ekeby
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

78
Ljusstakar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

80
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg K-studio
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

84
Ikon, Ryssland, 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

85
Gunnar Svenson (1892-1977)
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

90
Bordslampa, Loescher, Tyskland, omkring år 1900
Starting bid100 SEK
Est6,000 SEK

118
Svepask, allmoge, daterad 1806
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

126
Docka, "Barbie", Mattel, 1960-tal
Starting bid100 SEK
Est1,000 SEK

131
Glas 6st, Erik Höglund för Strömbergshyttan, 1992
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

141
Tesamovar, Vasily Stepanovich Batashev, Ryssland, 1800-talets slut
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK

145
Zoetrop, 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est2,000 SEK

166
Bägare i silver, 1787
Starting bid100 SEK
Est800 SEK

204
Herrarmbandsur, Omega, Seamaster, Chronometer
Starting bid100 SEK
Est1,500 SEK