Lowest lot number
- LightingClear filters

815
Bordslampor ett par, "Take", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
Final bid400 SEK
Est600 SEK

816
Taklampa, "Gè", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
Final bid400 SEK
Est600 SEK

829
Elljusstake, "TItus", Boström Original
Final bid500 SEK
Est600 SEK

Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK

Bordslampa, 1950/60-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK

864
Bordslampa, art deco, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Bordslampa, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est500 SEK

881
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK

882
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK

883
Ljuskrona, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Final bid400 SEK
Est600 SEK

Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

Golvlampa, Möllers Armatur, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK

Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

Bordsfotogenlampor ett par, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK

Bordslampa i tenn, 1933
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK

1141
Takkrona, barockstil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1143
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK

1160
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK

Väggdekoration med belysning, Järnkonst i ED
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, Aneta, 1900-talets slut
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Kandelabrar ett par, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

Taklampa, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Kandelaber, daterad 1932
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Kandelaber, Skultuna, no.105
Final bid2,200 SEK
Est500 SEK

Bordslampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK

Ljusplåtar ett par, barockstil, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Vägg-/bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

Bordslampor ett par, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Bordslampor 2st, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK

Fotogenlampskupa, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Bordsfotogenlampor 7st, 1900-talets början
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK

Bordslampa, "OS-Lampan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Taklampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid600 SEK
Est800 SEK

Kandelaber, 1900-talets senare del
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Bordsfotogenlampor 8st, bl.a. tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK

1406
Vägglampa, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1407
Final bid500 SEK
Est500 SEK