Bordslampor ett par, "Take", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
815
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Taklampa, "Gè", Ferruccio Laviani för Kartell, Italien
816
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Elljusstake, "TItus", Boström Original
829
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Bordslampa, 1950/60-tal
Bordslampa, 1950/60-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, art deco, 1930-tal
864
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Bordslampa, 1900-talets slut
Bordslampa, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
881
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
882
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, 2000-tal
883
Ljuskrona, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Vägg-/bordslampa, 1930/40-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Bordsfotogenlampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, Möllers Armatur, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampor ett par, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa i tenn, 1933
Bordslampa i tenn, 1933
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-tal
1141
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
1143
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
1160
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Väggdekoration med belysning, Järnkonst i ED
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, Aneta, 1900-talets slut
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelabrar ett par, 2000-tal
Kandelabrar ett par, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Taklampa, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, daterad 1932
Kandelaber, daterad 1932
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Skultuna, no.105
Kandelaber, Skultuna, no.105
Final bid2,200 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Ljusplåtar ett par, barockstil, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vägg-/bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1900-tal
Golvlampa, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Bordslampor ett par, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampor 2st, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Fotogenlampskupa, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordsfotogenlampor 7st, 1900-talets början
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, "OS-Lampan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Taklampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-talets senare del
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Bordsfotogenlampor 8st, bl.a. tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK
Vägglampa, tidigt 1900-tal
1406
Vägglampa, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1407
Final bid500 SEK
Est500 SEK