Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
37
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun, 1992
80
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
Ljusstakar ett par, firma Svenskt Tenn, modell 2539
93
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, Skultuna, no.205
119
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, "Sistrah-pendel", Otto Müller, 1900-talets första hälft
126
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
127
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
Ljusstake, "Aniara", Pierre Forsell för Skultuna
164
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Vägglampa, Gamla Stans Lampfabrik, 1900-talets slut
180
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Carl Keiser & co, Västerås
182
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
186
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Kandelabrar ett par, Tors Hammars Bruk, 1800-tal
204
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
223
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
229
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
232
Golvlampa, 1950/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, EOS, Jönköping, omkring år 1900
236
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Ljusampel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
259
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-tal
Kandelaber, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
280
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Golvlampa, "Can", Mattias Stålbom för Zero, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Taklampa med plafond, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, Erik Höglund för Boda Smide
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1930/40-tal
Bordslampa, 1930/40-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
531
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Vägglampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
573
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
585
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
589
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
592
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
599
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
613
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
614
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
Ljusstakar ett par, omkring år 1900
620
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1993
640
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-talets första hälft
642
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
658
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Ljuslykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
661
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
667
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
675
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
702
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
719
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Fönsterlampor ett par, 1900-talets andra hälft
726
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Fotogenlampskupa, tidigt 1900-tal
743
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kandelabrar ett par, Skultuna
773
Kandelabrar ett par, Skultuna
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, 1940/50-tal
777
Bordslampa, 1940/50-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
807
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK