Lowest lot number
- LightingClear filters

37
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK

80
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun, 1992
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK

93
Ljusstakar ett par, firma Svenskt Tenn, modell 2539
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK

119
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK

126
Taklampa, "Sistrah-pendel", Otto Müller, 1900-talets första hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK

127
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK

164
Ljusstake, "Aniara", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

180
Vägglampa, Gamla Stans Lampfabrik, 1900-talets slut
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK

182
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Carl Keiser & co, Västerås
Final bid700 SEK
Est800 SEK

186
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK

204
Kandelabrar ett par, Tors Hammars Bruk, 1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK

223
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK

229
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

232
Golvlampa, 1950/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

236
Ljusstakar ett par, EOS, Jönköping, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK

259
Ljusampel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK

Kandelaber, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK

280
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

Golvlampa, "Can", Mattias Stålbom för Zero, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est800 SEK

Taklampa med plafond, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

Kandelaber, Erik Höglund för Boda Smide
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

Bordslampa, 1930/40-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

531
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK

573
Vägglampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK

585
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

589
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK

592
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

599
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

613
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

614
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK

620
Ljusstakar ett par, omkring år 1900
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK

Final bid600 SEK
Est600 SEK

640
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1993
Final bid800 SEK
Est800 SEK

642
Kandelaber, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

658
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

661
Ljuslykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Final bid700 SEK
Est800 SEK

667
Ljusstakar ett par, "Kronan", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid800 SEK
Est500 SEK

675
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
Final bid700 SEK
Est800 SEK

702
Väggljusstakar 3st, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK

719
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK

726
Fönsterlampor ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK

743
Fotogenlampskupa, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

773
Kandelabrar ett par, Skultuna
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK

777
Bordslampa, 1940/50-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK

807
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK