Lowest lot number
- Pewter and metal objectsClear filters

1
Vas, firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1929
Final bid17,500 SEK
Est2,000 SEK

160
Stor kaffekanna, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK

Ljusstakar ett par, Louis XV stil, 17/1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK

545
Tenn 2 delar, firma Svenskt Tenn, 1932/1936
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK

696
Kandelabrar ett par, C.G.Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK

742
Stor tratt i koppar, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK

745
Vas i tenn, Stockholm, 1935
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Skrivbordsställ 5 delar, Gusum, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

Vinkylare, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1949
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljusstakar 4st, "Saturnus", Edvin Ollers, bl.a. 1938
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Mässing 14 delar
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Stora trattar 2st, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Tumlare 2st, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Ljusstakar 7st, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Fiskgryta, Spring, Schweiz
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Mortlar med stöt 9st, bl.a. Skultuna
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1587
Mässing 8 delar, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est600 SEK

1588
Mortlar 11st, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1589
Koppar 9 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1590
Formar och kåsor 15 delar, mestadels Skultuna
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

1591
Mässing 12 delar, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1592
Midjekrukor 6st, Skultuna, 18/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK

Trattar i mässing 19st, mestadels 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK

Kandelabrar 2 par, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK

Parti koppar- och mässingsföremål, 18/1900-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Koppar 11 delar, mestadels 1800-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK

Trattar 13st, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

1742
Parti formar, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Formar 14st, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK

Koppar 12 delar, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK

Parti mässingsföremål, bl.a. Skultuna
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Mässing 17 delar, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1852
Koppar 5 delar
Final bid200 SEK
Est400 SEK

2012
Koppar- och mässingsföremål 9 delar, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

2316
Parti kopparföremål, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK

2373
Parti kopparföremål, mestadels 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK