Månadsauktion den 12 maj
Lowest lot number

780
Servisdelar, "Blå Husar", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est600 SEK

781
Alnmått, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK

782
Skrin, gotisk stil, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK

783
Bordsspegel, rokoko, 1700-tal
Final bid4,400 SEK
Est600 SEK

784
Matservisdelar, "Svenska Slott", Rörstrand
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

785
Lisa Rinnevuo
Final bid500 SEK
Est600 SEK

786
Fat samt skålfat, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda
Final bid400 SEK
Est600 SEK

787
Karaffer ett par, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

Åke Rolfstadius (1918-1992)
Final bid200 SEK
Est500 SEK

789
Karaffer med vattenglas ett par, Utställningen i Gefle 1901
Final bid400 SEK
Est500 SEK

790
Kandelaber, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est500 SEK

791
Silvermynt 7st, 5 francs, Frankrike, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK

792
Ringar 2st, 18k
Final bid3,800 SEK
Est3,200 SEK

793
Ytterfoder, Rörstrand, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est500 SEK

Takampel, 1800-talets slut
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

795
Taklampor 3st, 1900-talets början
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK

Skulpturer 7st, Asien, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

Ljusstakar ett par, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

798
Matservisdelar, "Maria", Rosenthal, Tyskland
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

799
Kaffeservis i miniatyr 4 delar, sterlingsilver, England
Final bid400 SEK
Est500 SEK

800
Dörrstopp ett par, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Höghastighetskamera, Kodak, USA, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

802
Pendelur, jugend, Gustaf Becker, 1900-talets början
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK

803
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

804
Spegellampetter ett par, Oskarianska, 1800-talets slut
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK

805
Djupa skålar 6+7, Kina, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK

806
Väggappliquer ett par, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

807
Bestick 12 delar, England
Final bid500 SEK
Est500 SEK

808
Herrarmbandsur, Seiko 5
Final bid300 SEK
Est500 SEK

809
Vaser 2 par, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

810
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est500 SEK

811
Bordslampa, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

812
Vattenkaraffer med glas 5st, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

813
Vägglampor 4st, Örsjö Industri, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK

814
Armring i silver, Victor Jansson, 1968
Final bid900 SEK
Est600 SEK

815
Listverk 4+1, Ture Henriksson, Arvika
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK

816
Likörglas 11st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid700 SEK
Est400 SEK

817
Vattenkaraffer med glas 5st, 1900-talets början
Final bid700 SEK
Est500 SEK

818
Takplafond, omkring 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK

819
Figurin, Harald Salomon för Rörstrand
Final bid100 SEK
Est400 SEK

820
Final bid300 SEK
Est400 SEK

821
Serveringsbestick 2 delar, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Brons 4 delar, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK

823
Kaffeskedar 14+3, silver, bl.a. Th.Martinsen
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK

824
Kandelaber, Jonas Grundell för Designhouse
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Halsband med hängen 2st, Kalevala, Finland
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK

827
Mat-, te- och kaffeservisdelar, "Ruska", Arabia
Final bid800 SEK
Est800 SEK