Månadsauktion den 12 maj

Månadsauktion den 12 maj
Servisdelar, "Blå Husar", Stig Lindberg för Gustavsberg
780
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Alnmått, 1800-tal
781
Alnmått, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Skrin, gotisk stil, 18/1900-tal
782
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Bordsspegel, rokoko, 1700-tal
783
Bordsspegel, rokoko, 1700-tal
Final bid4,400 SEK
Est600 SEK
Matservisdelar, "Svenska Slott", Rörstrand
784
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Lisa Rinnevuo
785
Lisa Rinnevuo
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Fat samt skålfat, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda
786
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Karaffer ett par, 1800-tal
787
Karaffer ett par, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Åke Rolfstadius (1918-1992)
Åke Rolfstadius (1918-1992)
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Karaffer med vattenglas ett par, Utställningen i Gefle 1901
789
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, omkring år 1900
790
Kandelaber, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Silvermynt 7st, 5 francs, Frankrike, 1800-tal
791
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
Ringar 2st, 18k
792
Ringar 2st, 18k
Final bid3,800 SEK
Est3,200 SEK
Ytterfoder, Rörstrand, omkring år 1900
793
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Takampel, 1800-talets slut
Takampel, 1800-talets slut
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK
Taklampor 3st, 1900-talets början
795
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Skulpturer 7st, Asien, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Matservisdelar, "Maria", Rosenthal, Tyskland
798
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservis i miniatyr 4 delar, sterlingsilver, England
799
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dörrstopp ett par, 1900-tal
800
Dörrstopp ett par, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Höghastighetskamera, Kodak, USA, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Pendelur, jugend, Gustaf Becker, 1900-talets början
802
Final bid3,800 SEK
Est800 SEK
803
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Spegellampetter ett par, Oskarianska, 1800-talets slut
804
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Djupa skålar 6+7, Kina, 1900-tal
805
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Väggappliquer ett par, empirestil, 1900-talets första hälft
806
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bestick 12 delar, England
807
Bestick 12 delar, England
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur, Seiko 5
808
Herrarmbandsur, Seiko 5
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Vaser 2 par, 1900-talets första hälft
809
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Gustavsberg
810
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, gustaviansk stil, 1900-tal
811
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Vattenkaraffer med glas 5st, tidigt 1900-tal
812
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vägglampor 4st, Örsjö Industri, 1900-talets andra hälft
813
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Armring i silver, Victor Jansson, 1968
814
Final bid900 SEK
Est600 SEK
Listverk 4+1, Ture Henriksson, Arvika
815
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Likörglas 11st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
816
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Vattenkaraffer med glas 5st, 1900-talets början
817
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Takplafond, omkring 1900-talets mitt
818
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Figurin, Harald Salomon för Rörstrand
819
Final bid100 SEK
Est400 SEK
820
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Serveringsbestick 2 delar, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
821
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Brons 4 delar, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeskedar 14+3, silver, bl.a. Th.Martinsen
823
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
Kandelaber, Jonas Grundell för Designhouse
824
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Halsband med hängen 2st, Kalevala, Finland
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Mat-, te- och kaffeservisdelar, "Ruska", Arabia
827
Final bid800 SEK
Est800 SEK