Månadsauktion den 12 maj
Lowest lot number

1818
Kopparföremål 8 delar, bl.a. 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

1820
Konst 2 delar, 1800-talets slut
Final bid800 SEK
Est400 SEK

Parti silvermynt, Sverige samt USA
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Grytor 2st, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Vägglampett, barockstil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Final bid200 SEK
Est400 SEK

Vattenkannor 2st, Texaco, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK

1826
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

1827
Textilt handtryck, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

1828
Väskor 3st, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1829
Herbarium, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est400 SEK

1830
Sybord, 1800-talets slut
Final bid100 SEK
Est400 SEK

1831
Soffbord samt sidobord, "Ovalen", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Final bid700 SEK
Est500 SEK

1832
Nattduksbord 2st, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK

1833
Kaffeservisdelar, Hackefors samt Tyskland
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1834
Parti 10 delar, mestadels 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

1835
Parti tomtefigurer, m.m.,
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

1836
Parti julgransdekorationer, 1900-talets första hälft/omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1837
Parti orientaliska föremål
Final bid300 SEK
Est500 SEK

1838
Glas 11 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1839
Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

1840
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1841
Final bid800 SEK
Est600 SEK

1842
Parti diverse, 1950/60-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1843
Parti smycken, mestadels silver
Final bid900 SEK
Est500 SEK

1844
Konst 2 delar
Est400 SEK

1845
Formar 17st, Skultuna, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK

1846
Final bid200 SEK
Est500 SEK

1847
Resväskor 3st, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK

1848
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK

1849
Glas 20 delar
Final bid500 SEK
Est400 SEK

1850
Belysning 4 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK

1851
Parti LP-skivor
Final bid300 SEK
Est500 SEK

1852
Väggur, Junghans, jugend, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est400 SEK

1853
Slungboll, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK

1854
Fönster 27st, 18/1900-tal
Final bid5,800 SEK
Est1,500 SEK

1855
Parti 2 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1856
Balja i zink, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1857
Röllakanmatta, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1858
Väggmålningar 11 delar, 1900-tal
Final bid7,800 SEK
Est1,000 SEK

1859
Final bid400 SEK
Est400 SEK

1860
Elljusstakar 2st, Konst Smide
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1861
Industrilampor 3st, Philips, typ INH1
Final bid200 SEK
Est500 SEK

1870
Skidor ett par, allmoge, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK

1871
Skidor ett par, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK

Skidor ett par, 18/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est400 SEK

1873
Skidor 3 par, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1874
Skidor med stavar 3 par, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK