Månadsauktion den 12 maj

Månadsauktion den 12 maj
Kopparföremål 8 delar, bl.a. 1800-tal
1818
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Konst 2 delar, 1800-talets slut
1820
Final bid800 SEK
Est400 SEK
Parti silvermynt, Sverige samt USA
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Grytor 2st, 1800-tal
Grytor 2st, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vägglampett, barockstil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Vattenkannor 2st, Texaco, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
1826
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Textilt handtryck, 1900-talets andra hälft
1827
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Väskor 3st, 1900-tal
1828
Väskor 3st, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Herbarium, 1900-talets första hälft
1829
Final bid1,500 SEK
Est400 SEK
Sybord, 1800-talets slut
1830
Sybord, 1800-talets slut
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Soffbord samt sidobord, "Ovalen", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
1831
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Nattduksbord 2st, 1900-talets andra hälft
1832
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
Kaffeservisdelar, Hackefors samt Tyskland
1833
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Parti 10 delar, mestadels 18/1900-tal
1834
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Parti tomtefigurer, m.m.,
1835
Parti tomtefigurer, m.m.,
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Parti julgransdekorationer, 1900-talets första hälft/omkring 1900-talets mitt
1836
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Parti orientaliska föremål
1837
Parti orientaliska föremål
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Glas 11 delar
1838
Glas 11 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets första hälft
1839
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1840
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1841
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Parti diverse, 1950/60-tal
1842
Parti diverse, 1950/60-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Parti smycken, mestadels silver
1843
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Konst 2 delar
1844
Konst 2 delar
Est400 SEK
Formar 17st, Skultuna, 18/1900-tal
1845
Final bid600 SEK
Est600 SEK
1846
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Resväskor 3st, 1900-talets andra hälft
1847
Final bid600 SEK
Est400 SEK
1848
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Glas 20 delar
1849
Glas 20 delar
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Belysning 4 delar
1850
Belysning 4 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Parti LP-skivor
1851
Parti LP-skivor
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Väggur, Junghans, jugend, 1900-talets början
1852
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Slungboll, 1900-talets första hälft
1853
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Fönster 27st, 18/1900-tal
1854
Fönster 27st, 18/1900-tal
Final bid5,800 SEK
Est1,500 SEK
Parti 2 delar, 1800-tal
1855
Parti 2 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Balja i zink, 1900-tal
1856
Balja i zink, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Röllakanmatta, 1900-talets andra hälft
1857
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Väggmålningar 11 delar, 1900-tal
1858
Final bid7,800 SEK
Est1,000 SEK
1859
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Elljusstakar 2st, Konst Smide
1860
Elljusstakar 2st, Konst Smide
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Industrilampor 3st, Philips, typ INH1
1861
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Skidor ett par, allmoge, 18/1900-tal
1870
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Skidor ett par, 18/1900-tal
1871
Skidor ett par, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Skidor ett par, 18/1900-tal
Skidor ett par, 18/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est400 SEK
Skidor 3 par, 18/1900-tal
1873
Skidor 3 par, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skidor med stavar 3 par, 18/1900-tal
1874
Final bid500 SEK
Est500 SEK