Månadsauktion den 24 mars

Månadsauktion den 24 mars
Ljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, 18/1900-tal
250
Kandelaber, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Anders Altzar (1886-1939)
251
Anders Altzar (1886-1939)
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Kniv med slida, signerad Päiviö
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Vas, Anna Lisa Thomsson för Upsala Ekeby
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Carin Nilsson (1884-1973)
Carin Nilsson (1884-1973)
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Bordstabletter 8st, "Vegetable Tree", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Einar Jolin (1890-1976)
256
Einar Jolin (1890-1976)
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Serveringsbestick 2st, silver
Serveringsbestick 2st, silver
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
Taklampa, 1930/40-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
259
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Fat 3st, Fornasetti, Italien
Fat 3st, Fornasetti, Italien
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, ASEA Belysning, modellnummer E1168
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Reklamskylt, "Läkerol", 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Grogglas 6st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Skål, Ewald Dahlskog för Kosta
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Tillbringare med 11st grogglas, Sigvard Bernadotte för Fyrklövern
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Ytterfoder, Kina, samtida
Ytterfoder, Kina, samtida
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal
271
Okänd konstnär, 1700-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
272
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, Bergboms, 1960-tal
Taklampa, Bergboms, 1960-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Ljuslyktor 4st, Royal Krona
274
Ljuslyktor 4st, Royal Krona
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Vinglas 9st
Vinglas 9st
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vinglas 9st, "Prelude", Nils Landberg för Orrefors
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Vägglampa, Hans Bergström för ASEA, 1950-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 17/1800-tal
278
Okänd konstnär, 17/1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Skål, Kina, 1800-tal
279
Skål, Kina, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Okänd konstnär, 18/1900-tal
280
Okänd konstnär, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Einar Jolin (1890-1976)
281
Einar Jolin (1890-1976)
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
282
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Karta, "Charta öfwer Skåne", G.Biurman, 1700-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Vas, "Satelite", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Teservisdelar, "Swedish Grace", Rörstrand
285
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vinglas 12st
Vinglas 12st
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Teservisdelar, "Acapulco", Villeroy & Boch
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Kniv med slida, J.Marttiini, Finland
Final bid900 SEK
Est600 SEK
Vas, Bertil Vallien för Boda Åfors
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Stengods 2 delar, Gunnar Nylund för Rörstrand
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK
Figuriner 2st, Aldo Londi för Bitossi, Italien
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Skulptur i brons, 1900-talets första hälft
292
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Kaffeservisdelar, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Peter (P.Grön) Gröndahl (f.1961)
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK