Månadsauktion den 10 mars

Månadsauktion den 10 mars
Taklampa, 1950-tal
Taklampa, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bo Tapper
Bo Tapper
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Flaska, 1800-tal
Flaska, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Väckarur, "Bayard Bambi", Walt Disney, 1960-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Dalatuppar och dalagrisar 12 delar
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Spegel med lampetter ett par, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skulptur, "Vår"
Skulptur, "Vår"
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Lars Norrman (1915-1979)
1221
Lars Norrman (1915-1979)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Glas 13 delar
Glas 13 delar
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Bo Åke Adamsson (f.1941)
Bo Åke Adamsson (f.1941)
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Vinglas 8st, "Dragon", Bertil Vallien
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Glas 8st, Aino Aalto för Iittala
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Keramik 3 delar
Keramik 3 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Hals- och armband 13st
Hals- och armband 13st
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första del
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Emaljmålat glas 13 delar
Emaljmålat glas 13 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Vaser ett par, omkring år 1900
Est400 SEK
Keramik 4 delar
Keramik 4 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Bordskanon, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Figuriner 6st, Spanien
Figuriner 6st, Spanien
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Dryckeskannor 6st, Tyskland, 18/1900-tal
1235
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Urnor med lock ett par, Falconware, "Arkadia", England
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Parti 2 delar, tidigt 1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan
1238
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Ytterfoder 2st, bl.a. Tyskland, tidigt 1900-tal
1239
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vinglas 8st, "Sickan", Vicke Lindstrand för Kosta
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Vägghylla, omkring år 1900
Vägghylla, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Kravattnål i 18k
Kravattnål i 18k
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Medalj i silver, Oscar II, "För nit och redlighet i rikets tjänst"
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Gerry Eckhardt (1902-1984)
Gerry Eckhardt (1902-1984)
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Trappstol, 1950/60-tal
Trappstol, 1950/60-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Trappstol, 1950/60-tal
Trappstol, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Tenn 5 delar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Väggplakett, Dorothy Clough för Ekeby
1248
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Fickur i silver, Omega
Fickur i silver, Omega
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Johan Ahlbäck (1895-1973)
Johan Ahlbäck (1895-1973)
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Taklampa, 2000-tal
Taklampa, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Golvur, England, 1800-tal
Golvur, England, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Golvlampa, Corona Belysning, omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Pelle Hedman (1861-1933)
Pelle Hedman (1861-1933)
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Kaffeservisdelar, "Maria", Rosenthal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Systemkameror 2st, Nikon
Systemkameror 2st, Nikon
Final bid3,200 SEK
Est800 SEK
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Sixten Nilsson
Sixten Nilsson
Est400 SEK
Björnsax, daterad 1836
Björnsax, daterad 1836
Final bid7,800 SEK
Est1,000 SEK