Månadsauktion den 10 mars
Lowest lot number

Taklampa, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Bo Tapper
Final bid300 SEK
Est500 SEK

Flaska, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Väckarur, "Bayard Bambi", Walt Disney, 1960-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Dalatuppar och dalagrisar 12 delar
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

Spegel med lampetter ett par, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Skulptur, "Vår"
Final bid600 SEK
Est600 SEK

1221
Lars Norrman (1915-1979)
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Glas 13 delar
Final bid700 SEK
Est600 SEK

Bo Åke Adamsson (f.1941)
Final bid100 SEK
Est500 SEK

Vinglas 8st, "Dragon", Bertil Vallien
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Glas 8st, Aino Aalto för Iittala
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Keramik 3 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Hals- och armband 13st
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första del
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Emaljmålat glas 13 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Vaser ett par, omkring år 1900
Est400 SEK

Keramik 4 delar
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Bordskanon, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK

Figuriner 6st, Spanien
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1235
Dryckeskannor 6st, Tyskland, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK

Urnor med lock ett par, Falconware, "Arkadia", England
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Parti 2 delar, tidigt 1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK

1238
Bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan
Final bid500 SEK
Est400 SEK

1239
Ytterfoder 2st, bl.a. Tyskland, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Vinglas 8st, "Sickan", Vicke Lindstrand för Kosta
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Vägghylla, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est800 SEK

Kravattnål i 18k
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Medalj i silver, Oscar II, "För nit och redlighet i rikets tjänst"
Final bid500 SEK
Est400 SEK

Gerry Eckhardt (1902-1984)
Final bid100 SEK
Est500 SEK

Trappstol, 1950/60-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Trappstol, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK

Tenn 5 delar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

1248
Väggplakett, Dorothy Clough för Ekeby
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Fickur i silver, Omega
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Johan Ahlbäck (1895-1973)
Final bid100 SEK
Est400 SEK

Taklampa, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Golvur, England, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK

Golvlampa, Corona Belysning, omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Pelle Hedman (1861-1933)
Final bid100 SEK
Est500 SEK

Kaffeservisdelar, "Maria", Rosenthal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Systemkameror 2st, Nikon
Final bid3,200 SEK
Est800 SEK

Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK

Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

Sixten Nilsson
Est400 SEK

Björnsax, daterad 1836
Final bid7,800 SEK
Est1,000 SEK