Att deltaga på auktionen

På klubbat belopp tillkommer 25% inropsprovision inkl. moms + 50 kronor slagavgift. Alla bud är bindande.

Som köpare finns flera sätt att deltaga i budgivning:

  • Att bjuda i auktionssalen.
  • Lämna skriftligt förhandsbud i salen under visning eller auktion.
  • Bjud via internet fram till och med ett utrop innan det för försäljning aktuella.
  • Bjud under auktionens gång via telefon, då telefonbud lagts i förväg.

Anbud

Alla anbud behandlas konfidentiellt. I vår internetkatalog är det ledande budet synligt, men aldrig kundens maxbud. Vid klubbauktion följer sedan vår budtjänst det angivna maxbudet upp till max den angivna summan, varan kan därmed klubbas mycket lägre än det angivna maxbudet, dock aldrig lägre än det på internetkatalogen ledande budet. Då flera bud på samma summa angivits så är det först lagda budet gällande.

Avhämtning och frakt

Inköpt gods avhämtas senast 5 dagar efter auktion, då ej annat avtalats. Vi ombesörjer lagringsmöjligheter av mindre varor, dock så lagras alla varor på kundens egen risk. Vi ombesörjer packning och skickar med bussgods eller posten till förmånligt pris. Kostnader för att packa och skicka varor debiteras efter portotabell plus ca 50–150 kronor i packningsavgift, såvida inte föremålet är stort, består av många varor eller är svårpackat. Vi packar omsorgsfullt, men tar inget ansvar för skador eller försvunna paket efter att paketet skickats.

Betalning

Kan göras på plats med Kort, swish eller kontant. Det går även bra att betala fakturan via bankgiro eller direkt med betalkort via hemsidan. Notera att betalning med kort via hemsidan medför en extra avgift, som varierar beroende på vilken typ av kort som används.

Dalarnas Auktionsbyrå är undantag för lagen om kortköpsavgifter, då vi faller under kommisionslagen. (2009:865)

Auktionstermer och katalogbeskrivning

KONST anges oftast med konstnärens namn och levnadsår, och innebär att konstverket enligt vår uppfattning är ett verk av konstnären.
Andra möjliga termer är: Tillskriven = Verket är enligt vår uppfattning ett verk av den angivne konstnären men kan t.ex. sakna signering.

Hans art = Innebär att konstverket är utförd i konstnärens manér, men är sannolikt ej utfört av konstnären själv.

Efter = Konstverket har kopierats eller influerats av konstnären.

Oidentifierad konstnär = Konstnären är ej representerad. Underlag från tidigare försäljning saknas. Konstnären är okänd.

SKICK på varan undersöks i mån av tid vid försäljning. Termen "Smärre slitage" anger oftast ett förväntat normalskick på varan. "Slitage" indikerar oftast att varan är i sämre skick än förväntat, mindre skador kan finnas. Betydliga skador anges oftast alltid i texten, undantag kan vara bruksskador på t.ex. allmogeföremål eller bruksskador på större möbler. Anges ingenting rörande kondition kan föremålet uppfattas som i normalskick eller i obrukat skick. Kunden kan dock ansöka om att få konditionsrapport på varan om besiktning på plats ej är möjlig. Stora serviser, partivaror etc. kan ha skador och slitage utan att det anges i texten, och bör undersökas av kunden själv.

BEFINTLIGT SKICK Alla varor säljes i befintligt skick. Vi försöker dock så utförligt som möjligt vägleda köparen genom att beskriva eventuella defekter. Alla mekaniska föremål säljes i helt befintligt skick, såsom klockor, motorer etc. Vid försäljning av moderna elektriska föremål har säljaren 3 dagars reklamationsrätt på varan. På äldre elektroniska apparater dvs. mer än 10 år, lämnas ingen garanti om ej annat angetts i katalogtexten.

MÅTT anges inom parentes efter objektets beskrivning. Högsta höjd anges oftast då flera objekt förekommer i ett rop. Mått på tavlor anges alltid Höjd X Bredd, och avser alltid bildytan exkl. ram och passepartout.

POPULÄRA FÖREMÅL