Lowest lot number
- Glassware and CrystalsClear filters

Ljuslykta, "Polar", Göran Wärff för Kosta
Final bid600 SEK
Est500 SEK

955
Vattenkaraffer med glas 6st, 1900-talets början
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK

Vattenkaraffer med glas 6st, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK

957
Glas 7 delar, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Vattenkaraffer med glas 7st, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Ljusstakar ett par, Lars Sestervik för Steninge Slott
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Ljusstakar ett par, "Celeste", Ann Nilsson för Orrefors
Final bid300 SEK
Est500 SEK

Final bid1,700 SEK
Est600 SEK

Liten flaska, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Final bid1,500 SEK
Est600 SEK

Vattenkaraffer med glas 8st, tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK

Final bid1,400 SEK
Est600 SEK

Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Glas 13 delar, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Karaffer 4st, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

Skulpturer 2st, Kjell Blomberg för Gullaskruf
Est600 SEK

Glas 8 delar, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK

Ljusstakar 7st, Gullaskruf, bl.a. Hugo Gehlin
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Skålar med strutvas 3st, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

Glas 6 delar, "Mitt i prick", Gullaskruf
Final bid300 SEK
Est500 SEK

1149
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

Dessertglas 12st, "Pisaranrengas", Timo Sarpaneva för IIttala
Final bid600 SEK
Est600 SEK

Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

1152
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK

1153
Final bid1,700 SEK
Est600 SEK

1157
Dessertskålar 8st, 1950/60-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

1159
Parti sodatonat glas, bl.a. Simon Gate
Final bid500 SEK
Est800 SEK

1168
Glas 11st, "Aroma", Timo Sarpaneva för Iittala
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1171
Vaser 2st, "Volcano", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Skålar 12st, Gullaskruf
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Glasservisdelar, Gullaskruf
Final bid600 SEK
Est600 SEK

Glasservisdelar, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Final bid1,200 SEK
Est600 SEK

Glas 8 delar, bl.a. 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est600 SEK

Lockburkar 9st, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK

Skålar med strutvas 4st, omkring år 1900
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

Parti emaljmålat glas, tidigt 1900-tal
Final bid2,300 SEK
Est600 SEK

Glas 4 delar, omkring år 1900
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

Lockburkar 8st, omkring år 1900
Final bid1,800 SEK
Est600 SEK

Figurin, Armando Jacobino för Kumela, Finland
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Sodatonat glas 21 delar, mestadels Simon Gate, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Ljusstakar 2st, "Connect", Kjell Engman för Kosta Boda
Final bid500 SEK
Est400 SEK

Blåtonat glas 11 delar
Final bid900 SEK
Est600 SEK

Glas på fot 8+1, Reijmyre
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Skålar 17st, Gullaskruf
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Final bid3,000 SEK
Est600 SEK