Månadsauktion den 1 december
Slagauktion måndagen den 1 december, med start klockan 11:00.
Visning: fredag den 28 november 13:00-16:00. Söndag den 30 november 12:30-15:00 samt måndag den 1 december 09:00-11:00.
Lowest lot number
- MiscellaneousClear filters

Dalahäst, Grannas, A.Olsson
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

Äldre skylt, "Telefon"
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Systemkamera, Nikon D90
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK

1287
Parti 10 delar, firma Svenskt Tenn
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Final bid700 SEK
Est400 SEK

Ram, barockstil, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK

Parti postfriska frimärken, Sverige
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Skräddarsax, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK

Bergskristaller 2 kluster
Final bid800 SEK
Est600 SEK

Elgitarr, Japan
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK

Bordstelefoner 6st, "Kobra", LM Ericsson
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK

Fasadskylt med fäste, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK

Julkrubba, Anna Britta Andersson, Malung
Final bid600 SEK
Est600 SEK

Tantalus, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est400 SEK

Parti bestick
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Bordsplateau, England, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

1395
Jardiniere, C.G.Hallberg, Stockholm, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1413
Kommunikationskarta över Sverige, daterad 1939
Final bid200 SEK
Est500 SEK

Burkar 5st
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Presentpappersställ, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK

Bila, Wedevågs Bruk, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK

1449
Mässing 6 delar
Final bid700 SEK
Est500 SEK

1450
Parti teakföremål, mestadels 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK

Dalahästar 7st, bl.a. Nils Olsson
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK

1460
Dörr, 1700-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK

Julkula, Sven Nordqvist för Unicef, 2019
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK

1465
Stereoskop med bilder, "The Perfectoscope", omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Dekorationssköld, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Parti äldre svenska sedlar
Final bid700 SEK
Est600 SEK

Fönsterjärn 2st, 17/1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Hushållsassistent, Kitchenaid, Artisan
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK

Stringfigurer 5st, bl.a. 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

Skulptur, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Solglasögon, Ray-Ban
Final bid800 SEK
Est500 SEK

Hattkrokar 2st, funkis, 1930/40-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Parti svenska sedlar
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK

Precisionsvåg, Christian Becker, New York
Final bid400 SEK
Est500 SEK

Badkarsfötter 4+3
Final bid300 SEK
Est400 SEK

Julkula, Lena Andersson för Unicef, 2020
Final bid700 SEK
Est400 SEK

Fiol med stråke, Franz Hell, Elmshorn
Final bid500 SEK
Est500 SEK

Flaskback, "Drick Coca-Cola", 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK

Skål, "Supernova", Georg Jensen, Danmark
Final bid500 SEK
Est500 SEK

1539
Skyltdocka, Adelrotstein, England, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK

1545
Champagneglas 10st, Gunilla Lindahl för Scandia Present
Final bid300 SEK
Est400 SEK

1546
Dalahästar och ämnen 14 delar
Final bid600 SEK
Est500 SEK

Parti julkulor, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK

1557
Provdocka, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK

1559
Flaskställ, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK