Månadsauktion den 1 december

Slagauktion måndagen den 1 december, med start klockan 11:00.

Visning: fredag den 28 november 13:00-16:00. Söndag den 30 november 12:30-15:00 samt måndag den 1 december 09:00-11:00.

Månadsauktion den 1 december
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Äldre skylt, "Telefon"
Äldre skylt, "Telefon"
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Systemkamera, Nikon D90
Systemkamera, Nikon D90
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Parti 10 delar, firma Svenskt Tenn
1287
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Ram, barockstil, 1800-tal
Ram, barockstil, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Parti postfriska frimärken, Sverige
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Skräddarsax, 1800-tal
Skräddarsax, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Bergskristaller 2 kluster
Bergskristaller 2 kluster
Final bid800 SEK
Est600 SEK
Elgitarr, Japan
Elgitarr, Japan
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Bordstelefoner 6st, "Kobra", LM Ericsson
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
Fasadskylt med fäste, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
Julkrubba, Anna Britta Andersson, Malung
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Tantalus, 1900-talets början
Tantalus, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Parti bestick
Parti bestick
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Bordsplateau, England, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Jardiniere, C.G.Hallberg, Stockholm, tidigt 1900-tal
1395
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kommunikationskarta över Sverige, daterad 1939
1413
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Burkar 5st
Burkar 5st
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Presentpappersställ, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Bila, Wedevågs Bruk, 1800-tal
Bila, Wedevågs Bruk, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Mässing 6 delar
1449
Mässing 6 delar
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Parti teakföremål, mestadels 1960-tal
1450
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 7st, bl.a. Nils Olsson
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
Dörr, 1700-tal
1460
Dörr, 1700-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Julkula, Sven Nordqvist för Unicef, 2019
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
Stereoskop med bilder, "The Perfectoscope", omkring år 1900
1465
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dekorationssköld, 1900-tal
Dekorationssköld, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Parti äldre svenska sedlar
Parti äldre svenska sedlar
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Fönsterjärn 2st, 17/1800-tal
Fönsterjärn 2st, 17/1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Hushållsassistent, Kitchenaid, Artisan
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Stringfigurer 5st, bl.a. 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Skulptur, 2000-tal
Skulptur, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Solglasögon, Ray-Ban
Solglasögon, Ray-Ban
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Hattkrokar 2st, funkis, 1930/40-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Parti svenska sedlar
Parti svenska sedlar
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Precisionsvåg, Christian Becker, New York
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Badkarsfötter 4+3
Badkarsfötter 4+3
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Julkula, Lena Andersson för Unicef, 2020
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Fiol med stråke, Franz Hell, Elmshorn
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Flaskback, "Drick Coca-Cola", 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Skål, "Supernova", Georg Jensen, Danmark
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Skyltdocka, Adelrotstein, England, 1900-talets andra hälft
1539
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Champagneglas 10st, Gunilla Lindahl för Scandia Present
1545
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Dalahästar och ämnen 14 delar
1546
Dalahästar och ämnen 14 delar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Parti julkulor, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Provdocka, 1900-talets andra hälft
1557
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Flaskställ, 1900-talets första hälft
1559
Final bid300 SEK
Est400 SEK