Månadsauktion den 27 januari

Månadsauktion den 27 januari
Vitrinskåp, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Bord, allmoge, barock, 17/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Skrivbord, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Bord, England, George III, 1800-talets början
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Överskåp, 1800-tal
Överskåp, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Bordsunderrede, 1900-tal
Bordsunderrede, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Karmstol, barock, Spanien, 16/1700-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Hallmöbel, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Klockskåp för hörn, allmoge, daterat 1876
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Hallmöbel, Swed-Form, Skillingaryd, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Köksskåp, omkring år 1900
Köksskåp, omkring år 1900
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Trädgårdsbänk, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Fotpall, "Profil", Folke Ohlsson för DUX, 1950/60-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Stolar 5st, Nässjö Stolfabrik, 1950/60-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Tamburmajor, allmoge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Spelbord, Queen Anne, England, 1700-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Stolar 4st, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est800 SEK
Karmstol, 1910/20-tal
Karmstol, 1910/20-tal
Final bid4,400 SEK
Est800 SEK
Byrå, 1800-talets slut
Byrå, 1800-talets slut
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Skänk, allmoge, 1800-tal
Skänk, allmoge, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Stolar 4st, omkring 1900-talets mitt
Final bid4,200 SEK
Est1,000 SEK
Väggskåp, allmoge, daterat 1855
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
Fåtöljer ett par, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Karmstolar ett par, barockstil, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Soffbord, "Ovalen", Carl Malmsten
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Karmstol, 1950/60-tal
Karmstol, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Stolar 8st, rokokostil, 19/2000-tal
Final bid100 SEK
Est1,500 SEK
Bokhylla, gustaviansk stil, 19/2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Stolar 3st, Chiavarimodell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Soffbord, "Moa", Preben Fabricius för IKEA, 1960-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Skänk, 1800-tal
Skänk, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Byrå, sengustaviansk stil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Väggvitrinskåp, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Fåtölj, "Angel Chair", Chapel, England
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Spegel med konsolbord, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Fåtöljer ett par, "Brighton", Bröderna Andersson
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Karmstol, senbarock, 1700-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Gustavianska stolar 3st
Gustavianska stolar 3st
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Bokhylla, "Leksvik", IKEA
Bokhylla, "Leksvik", IKEA
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Karmstolar ett par, "A500", Yrjö Kukkapuro, Avarte
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK