Vägghörnskåp, barock, 1700-talets början
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK

Skåp, allmoge, daterat 1860
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK

Skåp, Karl Johan, 1800-tal
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK

Lådfack, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

Salongsbord, omkring 1800-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Bord, 1800-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est1,000 SEK

Fåtölj, "Siesta", Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Puunveisto Oy, omkring 1900-talets mitt
Final bid7,400 SEK
Est10,000 SEK

Karmstol, Shaker Workshops, USA
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK

Piedestaler ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

Hallmöbel, Erik Wörtz för IKEA, 1960-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

Matbord, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

Sminkbord, "Varie", Arne Wahl Iversen för IKEA, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

Nattduksbord 2st, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est800 SEK

Bänk, barockstil, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

Ergonomisk kontorsstol, Håg, modell H09, Norge
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK

Bokhylla i två sektioner, Virserums Nya Möbelfabrik, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

Matbord, "Boliden", Nordiska Kompaniet, 1944
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

Slagbord, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

Stol, gustaviansk, 1800-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Vikskärm, 18/1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK

Brasskärm, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

Fåtölj, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Klaffbord, England, 1800-talets första del
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

Stolar 4st, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

Hyllor 2st, allmoge, delvis 18/1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK

Fällbord, England, 1800-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Sideboard, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK

Modulsoffa/fåtöljer fem i sektioner, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK

Väggskåp, allmoge, Norge, daterat 1920
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

Soffa, 1930/40-tal
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK

Serveringsvagn, "Britta", Evald Melander, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

Fällbord, England, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK

Karmstol, delvis barock, 16/1700-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK

Taburetter ett par, empire, 1800-talets första hälft
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK

Matbord, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK

Bokhylla, Bertil Fridhagen för Bodafors
Final bid100 SEK
Est1,500 SEK

Matbord, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK

Caféstolar 4st, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

Stolar 8st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK

Läsbord till fåtölj, Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, 1972
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

Lådfack, 1900-talets första hälft
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK

Väggskåp, allmoge, daterat 1706/1724
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Bord, allmoge, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK

Väggskåp, allmoge, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK

Väggvitrinskåp, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK

Soffbord, Kurt Östervig, Danmark, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

Karmstolar ett par, "Gustavus", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Final bid400 SEK
Est500 SEK