Månadsauktion den 27 januari

Månadsauktion den 27 januari
Vägghörnskåp, barock, 1700-talets början
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
Skåp, allmoge, daterat 1860
Skåp, allmoge, daterat 1860
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
Skåp, Karl Johan, 1800-tal
Skåp, Karl Johan, 1800-tal
Final bid2,500 SEK
Est2,000 SEK
Lådfack, 18/1900-tal
Lådfack, 18/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Salongsbord, omkring 1800-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bord, 1800-talets andra hälft
Bord, 1800-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est1,000 SEK
Fåtölj, "Siesta", Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Puunveisto Oy, omkring 1900-talets mitt
Final bid7,400 SEK
Est10,000 SEK
Karmstol, Shaker Workshops, USA
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK
Piedestaler ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
Hallmöbel, Erik Wörtz för IKEA, 1960-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Matbord, 1800-talets slut
Matbord, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Sminkbord, "Varie", Arne Wahl Iversen för IKEA, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Nattduksbord 2st, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Bänk, barockstil, 1800-tal
Bänk, barockstil, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Ergonomisk kontorsstol, Håg, modell H09, Norge
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Bokhylla i två sektioner, Virserums Nya Möbelfabrik, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Matbord, "Boliden", Nordiska Kompaniet, 1944
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Slagbord, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Stol, gustaviansk, 1800-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Vikskärm, 18/1900-tal
Vikskärm, 18/1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Brasskärm, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Fåtölj, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Klaffbord, England, 1800-talets första del
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Stolar 4st, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Hyllor 2st, allmoge, delvis 18/1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
Fällbord, England, 1800-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Sideboard, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
Modulsoffa/fåtöljer fem i sektioner, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
Väggskåp, allmoge, Norge, daterat 1920
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Soffa, 1930/40-tal
Soffa, 1930/40-tal
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
Serveringsvagn, "Britta", Evald Melander, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Fällbord, England, 1800-tal
Fällbord, England, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Karmstol, delvis barock, 16/1700-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Taburetter ett par, empire, 1800-talets första hälft
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Matbord, 1800-talets slut
Matbord, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Bokhylla, Bertil Fridhagen för Bodafors
Final bid100 SEK
Est1,500 SEK
Matbord, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
Caféstolar 4st, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Stolar 8st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Läsbord till fåtölj, Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, 1972
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Lådfack, 1900-talets första hälft
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
Väggskåp, allmoge, daterat 1706/1724
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bord, allmoge, 1800-tal
Bord, allmoge, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Väggskåp, allmoge, 1700-tal
Väggskåp, allmoge, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Väggvitrinskåp, 18/1900-tal
Väggvitrinskåp, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Soffbord, Kurt Östervig, Danmark, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Karmstolar ett par, "Gustavus", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Final bid400 SEK
Est500 SEK