Att Sälja

Har ni föremål ni vill avyttra men är osäker på hur ni skall gå till väga, kontakta oss gärna för vägledning om hur vi kan sälja dina saker och på vilken auktion. Provisionen vid försäljning är 15% inkl. moms på det klubbade beloppet, samt slagavgift på 50 kronor inkl. moms.

Öppettider för inlämning

Häradsvägen 24, Borlänge
Månadskvalitéer
Inlämning: Tisdagar-torsdagar kl.14-18.00
Tel: 0243-23 67 90
E-mail:
Bankgiro: 5498-3051.

Sturegatan 61, Falun
Värdering och tidbokning
Öppet efter överenskommelse
Kontakta oss för hembesök
Tel: 023-165 35

E-mail: info@dalarnasauktionsbyra.se

Värdering

Har ni något föremål av högre värde, en värdefull antikvitet, konstföremål, modernt föremål av högre kvalitet eller något annat som kan platsa på en kvalitetsauktion eller annan specialauktion, kom då gärna till oss eller skicka en bild så vi kan kan granska föremålet, värdera det, och vid eventuell försäljning komma överens om ett utropspris efter aktuellt marknadsvärde.

Att Köpa

Att deltaga på auktionen.
Som köpare finns flera sätt att deltaga i budgivning.

  • Att deltaga i auktionssalen vid auktion.
  • Skriftligt bud i salen sen före auktionens början.
  • Bud via internet fram tills auktionens början.
  • Bjud under auktionens gång via telefon, då telefonbud lagts i förväg.
  •

    Vid samtliga budgivningsalternativ så krävs att ni har kundnummer hos oss, kontakta oss i god tid före auktionen för att kunna deltaga i budgivningen. På klubbat belopp tillkommer 20% inropsprovision inkl. moms + 30 kronor slagavgift. Alla bud är bindande.

    Avhämtning och frakt

    Inköpt gods avhämtas senast 3 dagar efter auktion, då ej annat avtalats. Vi ombesörjer lagringsmöjligheter av mindre varor, dock så lagras alla varor på kundens egen risk. Vi ombesörjer packning och skickar med bussgods eller posten till förmånligt pris. Kostnader för att packa och skicka varor debiteras efter porto tabell plus ca.50-100 kronor packningsavgift, då inte föremålet är stort, består av många varor eller är svårpackat. Vi packar omsorgsfullt, men tar inget ansvar för skador eller försvunna paket efter att paketet skickats.

    Anbud
    Alla anbud behandlas konfidentiellt. I vår internetkatalog är det ledande budet synligt, men aldrig kundens maxbud. Vid klubbauktion följer sedan vår budtjänst det angivna maxbudet upp till max den angivna summan, men varan kan därmed klubbas mycket lägre än det angivna maxbudet, men aldrig lägre än det på internetkatalogen ledande budet. Då flera bud på samma och summa angivits så är det först lagda budet gällande.

    Auktionstermer och katalogbeskrivning.

    Mått
    anges inom parentes efter objektets beskrivning. H=Höjd, L=Längd, D=Djup, HH=Högsta höjd, anges oftast då flera objekt förekommer i ett rop. Mått på tavlor anges alltid Höjd X Bredd, och avser alltid bildytan exkl. ram och passepartout.

    Konst
    anges oftast med konstnärens namn och levnadsår, och innebär att konstverket enligt vår uppfattning är ett verk av konstnären.
    Andra möjliga termer är: Tillskriven = Verket är enligt vår uppfattning ett verk av den angivne konstnären men t.ex. saknar signering.
    Hans art = Innebär att konstverket är utförd i konstnärens manér, men sannolikt ej är utförd av konstnären själv.
    Efter = Konstverket har kopierats eller influerats av konstnären.
    Oidentifierad konstnär = Konstnären är ej representerad. Underlag vid från tidigare försäljning saknas. Konstnären är okänd.

    Skick på varan undersöks i mån om tid vid försäljning. Termen "Smärre slitage" anger oftast ett förväntat normalskick på varan.
    "Slitage" indikerar oftast att varan är i sämre skick än förväntat, mindre skador kan finnas.
    Betydliga skador anges oftast alltid i texten, undantag kan vara bruksskador på t.ex. allmogeföremål eller brukskador på större möbler.
    Anges ingenting rörande kondition kan föremålet uppfattas som normalskick eller obrukat skick. Kunden kan dock ansöka om att få konditionsrapport på varan om besiktning på plats ej är möjlig.
    Stora serviser, partivaror etc. kan ha skador och slitage utan att det anges i texten, och bör undersökas av kunden själv.

    Befintligt skick
    Alla varor säljes i befintligt skick, vi försöker dock så utförligt som möjligt vägleda köparen genom att beskriva möjliga defekter.
    Alla mekaniska föremål säljes i helt befintligt skick, såsom klockor, motorer etc.
    Vid försäljning av moderna elektriska föremål har säljaren 3 dagars reklamationsrätt på varan. På äldre elektroniska apparater dvs. mer än 10 år, lämnas ingen garanti om ej annat angetts i katalogtexten.